Volkswagen, Touareg R Hibrit SUV’un Geleceğini Doğruladı

Yeni Volkswagen Touareg R, bir müddettir konuşuluyordu ve Volkswagen sonunda SUV sınıfı arabasının yüksek performanslı versiyonunu doğruladı. Şirketin satış ve pazarlama lideri Jürgen Stackmann tarafından yapılan açıklamaya göre yeni arabada hibrit güç aktarma organı kullanılmasına karar verildi.

Wolfsburg merkezli şirket daha evvel Golf R'nin 2020'de tanıtılacağını duyurmuştu. Akabinde Golf 8'in tanıtımının öncesinde konuşan Stackmann, “R” portföyünün önümüzdeki yıl yeni modellerle büyüyeceğini belirtti. Yeni Touareg R modeli muhtemelen gelecek yıl görücüye çıkacak ancak 2021'den evvel satışa sunulması pek mümkün görünmüyor.

Alman araba üreticisi, Touareg'in birinci kuşak R50 modelini 5.0 litrelik büyük V10 dizel varyasyonuyla daha evvel satmıştı. Araç, 345 beygir gücü ve 850 Nm tork bedeline sahipti ve 416 hp (310 kW), 900 Nm tork gücüyle 4.0 litrelik yeni Touareg V8, dizelden daha düşük özelliklerdeydi.

Bir sonraki Touareg R'ın dizel motora sahip olması düşük bir ihtimal. Yeni Touareg R'ın dörtlü elektrikli motor ile çalışan 2.0 litre akaryakıtlı motora sahip olması daha olası görünüyor. VW, halihazırda Çin'de SUV'un elektrikli versiyonunu satıyor ve çok yakında Avrupa'ya da getirecek. Araç, 362 hp ve 700 Nm tork gücüne sahip olacak. İçten yanmalı motorun yeni versiyonunun toplam gücü R modelini 400 hp gücünde bir noktaya itebilir.

VW birkaç yıl evvel Arteon R için 400 hp'nin üzerine çıkacak, turboşarjlı, 3.0 litrelik V6 motor üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Yeni motorun muhtemelen Touareg R için de güzel bir tahlil olması ihtimaller dahilinde ancak şimdi bu türlü bir şeyin gerçekleşeceği kesin değil.

Stackmann ayrıca tamamen elektrikli bir Touareg R olma ihtimalinin uygun bir tahlil olmadığını söyledi. Ancak elektrikli R model Volkswagen araçlar üzerinde çalıştıklarını itiraf etti.

Başa dön tuşu