Yeni opsiyonel Bespoke Spesifikasyonu sınırlı üretim Aston Martin V12 Speedster ile buluştu

Aston Martin, İngiliz lüks spor araba markasının gururlu geçmişinin ve heyecan verici geleceğinin açık kokpit kutlaması ve yakında çıkacak olan V12 Speedster’ın ayrıntılarını, arabaların koleksiyonluk durumunu vurgulayacak özel bir spesifikasyonunun detaylarını açıkladı. Aston Martin V12 Speedster’ın yalnızca 88 örneği dünya çapındaki alıcılara sunuluyor.

Yeni araba, yalnızca harikulâde DBR1’i değil, birebir vakitte 2013 yılında Aston Martin’in harika spor arabasının çarpıcı bir kutlaması olarak tanıtılan nefes kesici CC100’ü de içeren bir mirasa şık bir halde ahenk sağlıyor. 100 yılı aşkın Aston Martin spor mirasını ve baştan sona işlenmiş harika tasarım kabiliyetini yansıtıyor.

DBR1 hem 24 saatlik Le Mans hem de 1000 km Nurburgring’in 1959 sahnesinde zafer kazanan Aston Martin tarafından bugüne kadar yapılmış en başarılı yarış makinesidir.

1956’daki birinci çıkışından sonra DBR1, Spa Sportscar Race (1957, Tony Brooks) dahil olmak üzere bir dizi ünlü zafer kaydetti; Goodwood Turist Mükafatı (1958, Sör Stirling Moss, Tony Brookes; 1959, Sör Stirling Moss, Carol Shelby, Jack Fairman); ve Aston Martin’in Dünya Spor Araba Şampiyonası’na girmesiyle sonuçlanan ünlü Le Mans zaferi ile birebir yıl Nurburgring’de (1959, Sör Stirling Moss ve Jack Fairman) 1000 km.

Rekabetçi yarışlar için üretilmiş bir araba olmasına karşın, DBR1 birebir vakitte markanın en tanınmış mirası olan DB yol arabalarından kimilerinin da öncüsü oldu. Epey yetenekli bir dizayncı olan Fran Feeley tarafından şirket içinde tasarlandı ve Yarış Baş Dizayncısı Ted Cutting ile birlikte çalışan, tartışmasız ‘en yeterli zamanını’ temsil ediyor – DBR1’in formu, en hoş ve zariflerinden biri olmaya devam ediyor.

1958’den itibaren arabanın kalbinde, David Brown beş vitesli şanzımanla eşleştirilmiş 2.992 cc’lik sıralı altılı bir motor yatıyordu. 800 kg olan spor arabanın iddia edilen en yüksek suratı ise 150 mil/ saat’ten fazla.

Doğrudan bir yol arabasından türetilmeden saf bir yarış modeli olarak üretildi – yalnızca beş DBR1 örneği üretildi: Aston Martin Works grubu tarafından bu çeşit komuta tesiri için kullanılan dört adet ve özel kullanım için bir araba.

Bu kadar varlıklı ve kıymetli bir geçmişe sahip olan markanın, yeni V12 Speedster için özel bir isteğe bağlı DBR1 spesifikasyonu oluşturmayı seçmesi şaşırtan değildir.

Le Mans ödüllü yarış otomobilini anımsatan makul entegre edilmiş özel öğeler içeren Aston Martin V12 Speedster DBR1 teknik özelliği, ikonik Aston Martin üzere öne çıkan özellikler sunar. Aston Martin Racing Green boyası Clubsport beyaz çizgili yuvarlak sınırlar, Clubsport grafikli Saten Gümüş anodize ızgara, Conker deri ve Viridian Green kumaş / Caithness deri. Tüm bu özellikler, DBR1’i bugün tartışmasız simge yapan devir niteliklerine işaret ediyor.

Benzer Aston Martin Racing Green şoför ve yolcu kaskları şeffaf ‘’pencerelerin’’ altında bulunurken, som gümüş ‘’kanatlar’’ rozetleri parlıyor. V12 Speedster’ın açık kabinindeki parlak karbonfiber, Caithness Green deri saten gümüş alüminyum şalt sisteminin itinayla tasarlanmış uygulaması, gerçek bir araba mükemmeline olan saygıyı vurguluyor.

Saten siyah 21 inç lastikleriyle, her bir Aston Martin V12 Speedster’ın markanın gelişmiş boya tesisinde tek başına boyama sürecinde 50 saatten fazla harcadığı bu spesifikasyonun bir özelliğidir.

Bu V12 Speedster spesifikasyonunun gerisindeki mantığı özetleyen Aston Martin Baş Kreatif Sorumlusu Marek Reichman, ‘’Duygu ve seçkinlik bu arabanın merkezinde yer alıyor. Az ve istisnai bir Aston Martin, şık, sanatsal formunun tersine içgüdüsel bir sürüş tecrübesi sunmak için tasarlandı.

‘’DBR1’in ihtişamına selam veren ısmarlama bir teknik özellik yaratmak, grubum ve kendim için büyük bir ayrıcalık oldu ve bu arabaların dizaynlarına uyguladığımız tıpkı heyecanla sürüldüğünü görmek için sabırsızlanıyorum.’’

Yeni arabanın kalbinde, Aston Martin’in şu anda ikonik olan, yaklaşık 700 PS ve 753 Nm güç üretebilen 5.2 litrelik V12 Twin-Turbo motorunun yüksek performanslı bir versiyonu yatıyor. Etkileyici bir performans, harika bir reaksiyon ve heyecan verici V12 müziği sunan motor, arabanın gerisine monte edilmiş bir ZF 8 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirildi.

Bu, 3,4 saniye üzere bir müddette 0-62 mil/saat azamî sürate dönüşür.

Her biri şirketin Gaydon merkezinde elle üretilen ve teslimatların 2021’in ortalarında başlaması beklenen DBR1 özel V12 Speedster için siparişler şu anda alınmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu