Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu: İşte Tüm Detaylar

Türkiye uzun vakittir, Alman araba devi Volkswagen'in Türkiye'ye açacağı fabrikayı konuşuyor. “Oldu”, “oluyor”, “olacak” derken nihayet Volkswagen, Türkiye'de fabrika kurma konusuna son noktayı koydu. Araba devi ülkemizde, “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ.” isminde bir şirketi resmen kurdu. Bu gelişmeyle, Volkswagen'in Türkiye'ye açacağı fabrikanın birinci adımı atılmış oldu.

Alman araba devi Volkswagen'in Türkiye'ye açacağı fabrika ile ilgili kurmuş olduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. isimli şirket, Ticaret Sicil Gazetesi'nde de yer aldı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere nazaran Volkswagen'in Türkiye'de kurduğu şirketin merkezi de muhakkak olmuş oldu. Edinilen bilgilere nazaran şirketin merkezi, Manisa'da bulunuyor.

Volkswagen'in ülkemizde kurduğu şirket şu an için “TSM aşamasında” olarak görülüyor. Bu da şirketin kurulması için resmi müracaatın yapıldığı ve gerekli evrakların incelenmesinin ardından tescil edileceği manasına geliyor. Yani Volkswagen, şirketin resmi olarak kurulması için kısa bir mühlet daha bekleyecek.

Aslına bakacak olursak bu gelişme, uzun vakittir bekleniyordu fakat kesinleşmemişti. Geçtiğimiz hafta Volkswagen'in üretimden sorumlu İdare Heyeti Üyesi Andreas Tostmann, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak Türk yetkililerle görüşmelerde sona gelindiğini ve kısa bir müddet içerisinde en son kararın ortaya çıkacağını açıklamıştı. Volkswagen, bu teşebbüsüyle birlikte Türkiye'deki fabrikası için birinci adımı atmış oldu.

Volkswagen Türkiye'nin net sermayesi: 943.5 milyon TL

Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere nazaran Volkswagen, bu şirket için 943.5 milyon TL sermaye ayırmış durumda. Bu da Volkswagen'in, daha giriş basamağındayken Türkiye'ye önemli bir yatırım yapacağını gözler önüne seriyor.  Bahisle ilgili olarak en somut açıklama geçtiğimiz devirlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından gelmişti.

Volkswagen'in Türkiye'ye kurmayı planladığı fabrikayla ilgili açıklamalarda bulunan Pekcan, Volkswagen yetkililerinin yeni üretim tesisi için Türkiye'ye sıcak baktığını ve hatta kurulacak fabrikanın yerinin bile aşikâr olduğunu, bu bağlamda da fabrikanın Manisa'ya kurulacağını açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Volkswagen'in Türkiye'de üretim tesisi kuracağı ve fabrikanın kurulacağı bölgenin de Manisa olacağı, mutlaklaşmış oldu.

Başa dön tuşu