Volkswagen, Yeni Arazi Aracı Atlas Cross Sport R’ı Tanıttı

Geçtiğimiz günlerde kapılarını açan LA Auto Show'un en argümanlı iştirakçilerinden biri olan Alman otomotiv devi Volkswagen, Atlas Cross Sport R adındaki yeni arazi aracının üzerindeki sır perdesini kaldırdı. Fevkalade bir heybete sahip olan araç, Volkswagen’in yeni SUV modellerinde gördüğümüz far ve stop lambası dizaynını büyük ölçüde benimsiyor. 

Buna karşın jilet ızgarasıyla bir oldukça ürkütücü görünen Atlas Cross Sport R, gelecek yıl Meksika’da düzenlenecek olan off-road yarışı Baja 1000’de tozu dumana katmaya hazırlanıyor. Daha evvel Baja’da yarışan Beetle modelleri görmüştük; lakin VW’nin SUV modellerini bu formda görmek bir epey enteresan. 

Kaputunun altında 2.0 litrelik turboşarjlı dört silindirli bir motor bulunan Atlas Cross Sport R, VW’nin dediğine nazaran “performans ve güvenilirlik” ortasında hassas bir istikrar kuruyor. Araç şu anda 480 beygir güç (358 kW) üretiyor; lakin kelam konusu motor aslında 600 beygir gücü (447 kW) üretme kapasitesine sahip. Gerçekten VW, Atlas Cross Sport R'ın teknik olarak hala test edilmekte olan bir konsept olduğunu belirtiyor.

Alman marka; araç, üretim bandından şimdi inmediği için teknik özellikleri hakkında başka detay vermiyor. Büsbütün Baja 1000 yarışı için geliştirilen Atlas Cross Sport R, Baja’nın 7 klasmanında yarışan birinci dört tekerden çekiş sistemine sahip araç olacak. Direksiyonun başında ise Ünlü Rallycross şampiyonu ve eski Top Gear Amerika sunucusu Tanner Foust olacak. 

Atlas Cross Sport R modelinin öteki fotoğraflarına aşağıdan bakabilirsiniz:

Başa dön tuşu