Volkswagen’den Yeni Türkiye Fabrikası Açıklaması

Almanya merkezli araba devi Volkswagen'in Türkiye'ye kurmak istediği fabrika, uzun vakittir Türkiye'nin gündemini meşgul ediyor. Aslına bakacak olursak Volkswagen'in Türkiye'de kuracağı fabrika genel çizgileriyle tamamlandı. Zira araba devi, Manisa'da yaklaşık 1 milyar TL pahasında bir şirket çoktan kurdu. Lakin Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”, Volkswagen'i yavaşlattı.

Konuyla ilgili belirsizlik devam ediyor. Fakat Habertürk'ün özel haberine nazaran Volkswagen, kesin kararını vermiş durumda. Hatta Volkswagen, Türkiye'ye açacağı fabrikayı 2019yılı sona ermeden evvel ilan edecek. Dilerseniz artık, Habertürk'ün Volkswagen'in üst seviye yetkililerinden aldığı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Türkiye, Volkswagen için kritik bir ehemmiyete sahip

Volkswagen'in üst seviye yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran Türkiye, araba devi için en doğru lokasyon. Yetkililer, Türkiye'nin mühendislik birikiminin, yan sanayi kalitesinin ve üretim deneyiminin Volkswagen için hayati bir kıymete sahip olduğunu düşünüyorlar. Hatta yetkililerin sözlerine nazaran Volkswagen Genel Merkezi, bu mevzuyu yeterliden düzgüne konuşmaya başlamış ve daha fazla da uzatmak istemiyor.

Aslına bakacak olursak Volkswagen, kendisi için de bu üretim tesisini bir an evvel kurmak zorunda. Zira Volkswagen, Almanya'daki iki üretim tesisini elektrik motorlu araçların üretimine ayırdı ve bu da içten yanmalı motorlu araçlar için bir risk oluşturmaya başladı. Hal bu türlü olunca da Volkswagen, kendi geleceği için hemen bir üretim tesisi kurmak ve başta Passat olmak üzere pek çok modelini üretmeye devam etmek durumunda.

Volkswagen, Türkiye kararını açıklamak için gün sayıyor

Yaşanan gelişmeler, Volkswagen'in Türkiye kararını verdiğini lakin üzerindeki baskılar nedeniyle resmi açıklamayı yapamadığını ortaya koyuyordu. Fakat Volkswagen'in üst seviye yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalar, düğümün çözülmek üzere olduğunu, Volkswagen'in Türkiye'de kuracağı tesisin resmi olarak açıklanması için sayılı günlerin kaldığınıortaya koyuyor.

Başa dön tuşu