Tesla: “Tek Batarya Modülü Yangına Sebep Oldu”

Elektrikli araba üreticisi Tesla, cuma günü yaptığı açıklamada tek batarya modülüne sahip bir aracın Şangay’da alev aldığını belirterek, aracın ayarlarını değiştirdiklerini ve olayla ilgili inceleme başlattıklarını duyurdu. 

Şirketin Weibo hesabında yapılan açıklamaya nazaran, inceleme grubu bir çalışma yaparak bataryanın yanılgı geçmişini ve araç geçmişini araştırdı. İnceleme sonucunda araçta bir sistem kusuru olmadığı ve olayın aracın ön tarafındaki tek batarya modülünden kaynaklandığı belirtildi. 

Tesla araçların tek batarya hücrelerini, Japon firması Panasorec üretiyor. Modüller ise pillerin bir ortaya gelmesiyle oluşturuluyor. Firma, Model S ve Model X için bir güncelleme yayınlayarak araçların bataryalarını korumak ve batarya müddetini uzatmak için değişiklikler yapmıştı. 

Şangay’da yaşanan olay, 21 Nisan’da meydana gelmişti. Park halindeki bir Tesla araba alev almıştı. 

Tesla, akaryakıtlı araçların alev alma ihtimalinin elektrikli araçlardan 10 kat fazla olduğunu öne sürüyor. Tesla’nın Çin’deki rakibi Nio Inc de benzeri bir sorun yaşadığını ve üç aracın alev almasından sonra 4803 aracı geri çağırdığını duyurmuştu. 

Çin, dünyadaki en büyük elektrikli araba pazarına sahip. Geçen yıl ülkede 1,3 milyon adet elektrikli araç satıldı. Son periyotta yaşanan yangınlar üzere olaylar, ülkede elektrikli arabalar konusunda bir çekince yaratmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu