Volkswagen’in 45 Yıldır Devam Eden Başarısı: Golf

Volkswagen’in hazırladığı Golf tarihçesine nazaran, Volkswagen Golf’ün seri üretimine 1974 yılının Mart ayında Wolfsburg’ta başlandı. 1974’ün Mayıs ayında da birinci jenerasyon Golf araçların satışı başladı. Volkswagen tarafından Golf araçların üretimine başlanması büyük bir değişiklikti. Çünkü Golf, ikonikleşen Bettle'ın mirasını baştan aşağı yeniliyordu.

Volkswagen, 1930’ların sonunda piyasaya sürdüğü Beetle araçlarla piyasaya damga vurmuştu. Beetle model araçlar, 1960’lı yıllarda dünyanın dört bir tarafında satış rekorları kırdı. Beetle model araçlar, hem kendine ilişkin tasarımı hem arka kısımda bulunan motoru ile ikonik bir araç olmuştu. Otomotiv devi, Beetle’ın büyük başarısına karşın motoru aracın ön kısmına yerleştirilmiş ve önden çekişli bir araç için çalışmalara başladı. İşte bu çalışmanın meyvesi olarak Volkswagen Golf araçları yollarda görüyoruz.

Volkswagen, Golf’ün tarihçesi için hazırladığı basın bülteninde, birinci Golf model araçlar için yazılan tanıtım yazısını da yayınladı. 1974’te yayınlanan Golf tanıtımı şöyleydi: “Golf azamî kullanılabilir alan ve güvenlik sunuyor. Golf, dayanıklılıktan taviz vermeden pratikliğe yönelen bir araç. Düşük kayış çizgisi, şoförlere net bir genel bakış açısı sağlar ve eğimli kaput, aracın önündeki yolun her vakit görüş alanında olmasını garanti eder. Düşük art cam geri vitesle hareket etmeyi çok kolaylaştırır.” Volkswagen bu açıklamanın yeni jenerasyon Golf’ler için de geçerli olduğunu söylüyor. 

Volkswagen’in bugüne kadar en fazla ürettiği araç olan Golf, şirketin tarihindeki kıymetli muvaffakiyetlerin da gerisinde bulunuyor. Örneğin, 1979 yılında üretilen Golf Cabriolet, o tarihte en fazla satılan üstü açık araç oldu. 

Volkswagen, birinci Golf modelini 1974 yılında üretim bandına çıkarmıştı. Otomotiv devi 1976 yılının Ekim ayına kadar toplam 1 milyon adet Golf sattı. Volkswagen, hala Golf model araçlar üretmeye devam ediyor. 45 yıllık muvaffakiyetin gerisindeki güç olan Volkswagen Golf’ün sekizinci jenerasyon araçları 25 Ekim’de tanıtılacak. 

En Şimdiki Haberler
  1. 106 Metre Yer Altındaki Avrasya Tüneli İçinde Telefonlar Nasıl Çe…

  2. Bu Teknoloji ile Dünyanın Her Yerine Saniyeler İçinde Gidebilecek…

  3. Fiyatı 140 Bin TL Olan Dünyanın Birinci Altın Banka Kartı Basıldı

  4. Dünyanın Birinci Gebe Erkeği Thomas Beatie Hakkında Bilinen 5 Şey

  5. Yıllar Evvel Rengiyle Viral Olan Ayakkabı Yine Ortaya Çıktı

  6. Ford, Arabalarının İçine Drone Yerleştirmeyi Düşünüyor

  7. Apple’ın Bir iPhone 11 Pro Max Üretimine Harcadığı Para Açıklandı

  8. Fortnite’ı Baştan Sona Değiştiren Chapter 2 Yayınlandı: İşte Tüm…

  9. WhatsApp’ın Karanlık Modundan Yeni Ekran Manzaraları Paylaşıldı

  10. Türk Telekom Uygun Fiyatlı ve Faturasız Tarifeler

Başa dön tuşu