Volkswagen’in Yeni Elektrikli Konsepti: ID Space Vizzion

ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenecek araba fuarı için geri sayım sürüyor. 22 Kasım'da kapılarını araba tutkunlarına açacak olan fuar için hazırlıklar devam ederken Alman araba devi Volkswagen, beklenmedik bir çıkış yaptı. Şirket, Los Angeles Araba Fuarı'nda sergileyeceği ID Space Vizzion'un, kanlı canlı manzaralarını paylaştı. Araç, kusursuz tasarımı ve aerodinamik yapısıyla kendisine hayran bırakıyor.

Aslına bakacak olursak Volkswagen, yeni elektrik motorlu aracı ID Space Vizzion'un fotoğraflarını birkaç gün evvel paylaşmıştı. Lakin artık, aracın gerçekte nasıl görünebileceğine dair net bir fikirlerimiz var. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, Volkswagen'in Los Angeles Araba Fuarı'nda tanıtacağı yeni elektrik motorlu aracının genel görünümüne ve bu aracın ardında nasıl bir mühendisliğin yatmakta olduğuna bakalım.

Karşınızda Volkswagen ID Space Vizzion

Araç, genel görünüş prestijiyle ziyadesiyle sert bir formda karşımıza çıkıyor. SUV ile station wagon tipindeki araçların tam ortasında yer alan ID Space Vizzion, aslına bakacak olursak gelecek kuşak arabaların nasıl görüneceğini direkt gözler önüne seriyor. Zira araç, her haliyle günümüze ilişkin olmadığını belli ediyor.

Volkswagen ID Space Vizzion, büsbütün elektrik motoruna sahip bir araç. Volkswagen tarafından yapılan açıklamalara göre ID Space Vizzion, 82 kWh batarya kapasitesine sahip. Bu kapasite, araca 590 kilometre menzil sunabiliyor. Ayrıyeten Volkswagen ID Space Vizzion, sadece 5.4 saniyede 100 kilometre/saat sürate ulaşabiliyor. Bu aracın, elektrikli olmasına karşın bir epey atik olduğunu gösteriyor.

Volkswagen'in elektrik motorlu yeni aracının dikkat çeken yanlarından bir tanesi de aerodinamik yapısı. O denli ki bu aracın dizayncıları, aracın menzilini yükseltebilmek için hummalı bir çalışma yürütmüşler. Bu çalışmaların sonucunda da ortaya, ID Space Vizzion'un sahip olduğu süper aerodinamik yapı çıkmış. Araç, hava akımını kusursuz bir halde aktarıyor. 

Alman teknolojisi, aracın aerodinamik yapısını kusursuz bir hale getirebilmek kaput kısmı ile Volkswagen logosunun olduğu bölgeyi ayırmışlar. Yani hava akımı bu boşluktan giriyor ve camın üzerinden devam ediyor. Ayrıyeten aracın tamponunda da özel hava kanalları bulunuyor ve bu kanallar hava akımının aracın yan kısımlarına iletilmesini sağlıyor.

Aracın iç kısmı da en az dış kısmı kadar şık bir dizayna sahip. Geniş bir iç hacme sahip olan ID Space Vizzion, büsbütün dijital yapısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Aracın ön konsolunun orta kısmında bulunan 15.6 inç boyutundaki dokunmatik ekran hem ID Space Vizzion'ın teknik durumuyla ilgili bilgileri sunarken hem de multimedya ve GPS üzere hizmetleri sunuyor.

Aracın iç kısmında dikkat çeken bir öteki konu ise kaplama. Volkswagen, ID Space Vizzion için özel bir kaplama kullanıyor. Bu şık gereç, elma suyu üretiminde ortaya çıkan kalıntı unsurlardan elde edilmiş olan yapay deri. Alman araba devi bu yapay deriye “AppleSkin” ismini vermiş durumdalar.

Konsept araçlar, birçok vakit piyasaya sürülmezler ve daima akıllarımızın bir köşesinde kalırlar. Fakat Volkswagen'in yeni elektrikli aracı ID Space Vizzion, öbürleri üzere olmayacak. Volkswagen, bu aracı 2021 yılının sonunda Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin için hazırlanmış farklı versiyonlarla piyasaya sürecek. 

Başa dön tuşu