Volvo, 2025’e Kadar Her Yıl Elektrikli Otomobil Ürete

İsveç merkezli araba üreticisi Volvo, ekseriyetle güvenilirliği ile ön plana çıkan arabalar üretmesiyle biliniyor. Bu akşam tanıtılacak Volvo XC40 ile büsbütün elektrikli SUV alanında kendini gösterecek olan şirketin CEO'su Anders Gustafsson'un bahsettiklerine nazaran bu araç, şirketin elektrikli otomotiv teşebbüsünde sadece bir başlangıç.

Anders Gustafsson, geçtiğimiz çarşamba günü Los Angeles'ta düzenlenen bir aktiflikte Roadshow ile yaptığı röportajda elektrikli araçlarla ilgili büyük planları olduklarından bahsetti. Gustafsson, “2025 yılına kadar her sene bir adet elektrikli araba üreteceğiz” diyerek şirketin elektrikli araba üretiminde önemli emek harcayacağını belirtti.

Yeni araba platformlarıyla birlikte daha gelişmiş elektrikli araçlar üretilecek

Volvo, yeni araba platformları üzerinde de çalışıyor. Şirketin bir sonraki platformu olacak Scalable Product Architecture 2 (SMA2), 2021 yılında tanıtılması beklenen ileri jenerasyon Volvo XC90 SUV ile birlikte gelecek. Gustafsson, bu aracın da büsbütün elektrikli bir biçimde piyasaya sürüleceğini belirtti.

Şirket, gelecekteki elektrikli araba üretimi için kolları sıvamış durumda. Şirketin kendi markası olan ve performans odaklı arabalar üreten Polestar markasında da birtakım mühendislik adımları atılmış durumda. Şirketin en geç 2022 yılında piyasaya sürmesi beklenen elektrikli SUV'u Polestar 3 de az evvel bahsettiğimiz SMA2 platformunu kullanacak.

Başa dön tuşu