Nissan, 450 Bin Aracı Yangın İhtimali Nedeniyle Geri Çağırdı

Japon araba devi Nissan, eylül ayı sonunda 1 milyon 200 bin aracını geri çağırmasının üstüne artık de 450.000 aracı geri çağırıyor. Kyodonews’in yaptığı habere nazaran araçların geri çağrılma sebebi, fren hidroliğinin iç devre kartlarına sızarak yangına yol açması ihtimali.

Nissan’ın bu defa geri çağıracağı 450.000 aracın kapsadığı modeller ise 2015 – 2018 Murano ve 2016 – 2018 Maxima. Geri çağırma şu an sırf ABD’de gerçekleşiyor. Şirketin eylül ayındaki geri çağırmasını kapsayan modeller ortasında Maxima ve Murano tekrar bulunuyordu.

Ancak eylül ayında gerçekleşen geri çağırma çok daha hafif bir sorundan kaynaklanıyordu. Araçların kamerasında oluşan kronik bir sorun, hareketler sırasında ekran manzarasını büsbütün siyaha çevirebiliyordu. Ayrıyeten Eylül ayındaki geri çağırma birçok modeli içeriyordu, münasebetiyle iki geri çağırma ortasında bir bağlantı bulunmuyor.

Son devirlerde birçok büyük araba üreticisinin araçlarını geri çağırdığını duymaya başladık. Tekrar eylül ayında Amerikan otomotiv devi Chevrolet, geçen sene piyasaya sürdüğü Malibu modeli aracında kronik bir yanılgı olduğunu tespit etmişti. Bunun üzerine yaklaşık 180.000 Chevrolet Malibu geri çağrılmıştı.

Chevrolet’in Malibu araçlarında yaşadığı sorun, motor denetim modülünde meydana geliyordu. Yazılım kaynaklı olan bu sorun motor denetim modülündeki bilgileri bozarak araçtaki yakıt enjektörlerini devre dışı bırakıyordu. Bu nedenle aracın motoru çalışmıyor, çalışsa bile yolda giderken birden kapanabiliyordu.

Chevrolet’den de evvel yakın vakitli geri çağırmayı Volvo’dan duymuştuk. Şirket, V40, V60, V70, S80, XC60 ve XC90 modellerini geri çağırmıştı. Neden olarak ise araç motorlarının yanmasıyla sonuçlanabilen bir yanılgı gösterilmişti. Lakin şirket, ortada hiçbir yangın raporu olmamasına karşın emniyet için araçları geri çağırmıştı.

Başa dön tuşu