Volvo, Çıkabilecek Ticaret Savaşları Dolayısıyla Endişeli

Bugün gerçekleştirilen Otomotiv Haberleri Avrupa Kongresi'nde kelam alan İsveç merkezli araba şirketi Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson, yaptığı konuşmada; Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ortasında bulunan gerginlikten huzursuz olduklarını, ABD'de ürettikleri araçların sayısını artırdıklarını, gelebilecek yeni vergilerden bu sistem sayesinde kurtulmayı hedeflediklerini bildirdi.

Otomobillerin ABD hudutları içerisinde üretilmesini ve bu doğrultuda ticaret açığının kapanmasını hedefleyen ABD Lideri Donald Trump'ın isteğine yönelik olarak Samuelsson: “Tesadüfen, tam da bunu yapıyoruz. ABD’de 150.000 otomobil üretecek ve bunun yarısını ihraç edeceğiz. Geri kalanını da orada satışa sunacağız. Umarım ABD yönetimi bunu görür ve bize yerine diğerlerine vergi koyar” açıklamalarında bulundu.

Volvo'nun yalnızca ABD ve Avrupa Birliği ortasında çıkabilecek ticaret savaşlarından değil birebir vakitte ABD ile Çin ortasında çıkabilecek ticaret savaşlarından da en az hasarla kurtulmak için çalışmalarını yürüttüğü söyleniyor. Çin üretimi arabalara %27,5 gümrük vergisi eklenmesinin üzerine Volvo'nun bu araçları ABD hudutlarına artık sokmadığı bildiriliyor.

Başa dön tuşu