Volvo, Elektrikli Otomobil Üretimini Avrupa’ya Kaydırıyor!

Volvo’nun yaptırımlardan uzaklaşmak için elektrikli otomobil üretimini Belçika’ya kaydıracağı iddia edildi. Bu iddia, Türkiye’deki Volvo tutkunlarının da işine yarayacak gibi görünüyor.

Çinli otomobil üreticilerinin piyasayı domine etmeye başlamaları, hükûmetlerin Çin’den gelecek otomobiller için çeşitli adımlar atmasına neden oldu. Mesela Türkiye, önümüzdeki ay itibarıyla Çin’den getirilecek tüm otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulayacak. Öte yandan; Avrupa Birliği de tıpkı Türkiye gibi bir karar aldı ve Çin’den gelecek otomobillere ilave vergi uygulamaya başladı.

Hâl böyle olunca Çin’de üretim yapan firmalar, fabrikalarını Avrupa bölgesi ve Türkiye’ye taşımak için çeşitli girişimlerde bulunmaya başladılar. Daha sabah saatlerinde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, MG ile Chery’nin Türkiye’de fabrika kurma planları olduğundan bahsetmiştik. İşte bunlara benzer bir haber, bu kez Volvo cephesinden geldi. Şirketin, Çin’de ürettiği otomobilleri, Avrupa’daki fabrikalara taşımaya başladığı iddia edildi.

EX30 ve EX90, Belçika’daki fabrikaya taşınıyor

Volvo EX90

Konuya aşina kaynaklara dayandırılan haberlere göre Volvo, en yeni elektrikli modelleri EX30 ile EX90’ın üretimini Çin’den Belçika’ya taşımaya karar verdi. Hatta özellikle de İngiltere’ye gönderilecek bazı modellerin üretiminin de Belçika’ya aktarılacağı iddia ediliyor. Böyle bir gelişme, Türkiye’deki Volvo hayranlarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Volvo, En Küçük SUV’u ile En Büyük SUV’unu Çarpıştırdı! İşte Sonuçlar [Video]

Hükûmet, bu yılın başlarında aldığı bir karar ile Çin’den elektrikli otomobil ithal edilmesini kısıtlamıştı. Otomobil getirmek isteyen markaların, oldukça ağır şartları karşılamaları gerekecekti. Hatta Volvo, konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve EX30’u Türkiye’ye getiremeyeceğini duyurmuştu. İşte üretimin Çin’den Belçika’ya kaydırılması, söz konusu modelin Türkiye’ye getirilebileceği anlamına geliyor. Çünkü fabrikanın Avrupa’da bulunması ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşmalar, bu araçların vergisiz bir şekilde Türkiye’ye gelmesini sağlayacak.

Kaynak :
https://www.techtimes.com/articles/305513/20240610/volvo-ev-production-moves-china-belgium-ahead-eu-decision-chinese-tariffs.htm

Başa dön tuşu