BMW’nin El Hareketiyle Kontrol Özelliği, Artık Daha İşlevsel

Otomobil dalı, gelişimini sürdürmeye son süratle devam ediyor. Özellikle araçların son birkaç yıldır sahip olduğu yetenekler, her geçen gün biraz daha ön plana çıkıyor ve tüketicilerin hayatını daha da kolaylaştırıyor. 

Otomobil kesiminin önde gelen isimlerinden BMW de araçlarını yeni teknolojik özelliklerle donatmayı seviyor. Şirket, birkaç yıldır araçlarında multimedya sisteminin el hareketleri ile denetim edilebilmesine imkan tanıyor. Bu sayede BMW sahipleri, araçlarının multimedya sistemini ekrana ya da tuşlara dokunmadan denetim edebiliyorlar.

Ancak BMW'nin bu pratiklik sunması gereken özelliği, pek de istenilen düzeyde stabil çalışmıyordu ve kullanıcılar, birkaç kolay süreç dışında uzaktan elle denetimi tercih etmiyorlardı. Hatta birtakım BMW sahipleri, uzun müddet kullanmadıkları için bu türlü bir özelliğin varlığını dahi unutmuşlardı.

Sürücüler, şu an için yalnızca ses açma kısma, navigasyon ve ekranın denetimi için bu özelliği kullanabiliyorlar. Lakin gelecek devirlerde bu sistemin kapsamı genişleyecekmiş gibi görünüyor. Çünkü BMW, 2019 model araçlarında hem özelliğin kapsamını geliştirdi, hem de kullanımını kolaylaştırdı. Artık araç sahipleri, çok daha kolay bir formda multimedya sistemini denetim edebiliyorlar.

Kullanıcılar, bu sisteme alışmanın bir epey güç olduğunu söylüyorlar. Hatta kimi BMW sahipleri, bu özelliği kullanabilmek için çok uğraşmışlar lakin başarısız olunca özelliği kullanmaktan vazgeçmişler. Lakin BMW, özellikle 2019 model araçlarında bu fonksiyonun denetimini kolaylaştırmış durumda. Artık tüketiciler, multimedya ekranını kullanmak için eskisi kadar zorlanmıyorlar.

Bu özelliğin yaygınlaşması, bir mühlet sonra arabalardaki hakimiyeti daha da arttıracak üzere görünüyor. Zira sürücüler, ilerleyen periyotlarda dokunmatik yahut tuşlu ekranlarla uğraşmak zorunda kalmadan multimedya sistemlerini denetim edebilecekler. Özelliğin gelişmesiyle birlikte kullanıcılar; aramalarını bir el hareketi ile yanıtlayabilecekler ve navigasyon komutları oluşturabilecekler. 

El hareketleriyle multimedya idaresinin araçlarda ne vakit standart bir donanım olacağı şimdi bilinmiyor. Lakin bu sistemin yaygınlaşmasıyla birlikte sürücülerin tuşlara yahut dokunmatik ekranlara muhtaçlığı kalmayacak. Bu da bir müddet sonra araba panellerinde yer alan ekranların gereksizleşeceğini gösteriyor. Görünen o ki ilerleyen devirlerde arabalar, holografik imajlarla multimedya dayanağı sunacak.

Başa dön tuşu