Otomobil Satışlarından Toplam Kaç Milyar TL ÖTV Toplandı?

2023’ün ilk dört ayında gerçekleştirilen sıfır motorlu taşıt satışlarından toplanan ÖTV miktarı belli oldu. 2023’te toplanan ÖTV, 2022’nin aynı döneminden yüzde 176 fazlaydı…

Türkiye, otomotiv sektöründe eşi benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıya. Sıfır araç fiyatlarının tavan yaptığı dönemde, aynı zamanda satışlar açısından tarihin en iyi günleri de geride kalıyor. Sıfır otomobil satışlarında patlama yaşanırken, ikinci el otomobiller de deyim yerindeyse “kapanın elinde kalıyor“. Bu durum en çok da devletin işine yarıyor. Neden mi? Her sıfır araba satışı, devletin kasasına ÖTV olarak geri dönüyor.

Hal böyleyken konuyla ilgili dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Otomotiv sektörünün nabzını tutan EBS Danışmanlık, 2023’ün ilk dört ayında toplanan ÖTV miktarı ile ilgili verilerini açıkladı. Paylaşılan rakamlar, Hazine’de yüzlerin güldüğünü gözler önüne seriyor. Zira ÖTV gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 176 artış gösterdi. Üstelik devlet, yıl sonu için belirlediği tahmini ÖTV hedefinin yüzde 44 gibi bir bölümünü sadece 4 ayda topladı.

İşte devletin kasasına giren devasa paranın gösterildiği o çarpıcı tablo!

2023 toplanan ötv

Yukarıdaki tabloyu maddeler halinde Türkçeye çevirelim:

  • Nisan ayında 28 milyar 302 milyon 487 bin TL ÖTV toplandı.
  • 2023’ün tamamında toplanan ÖTV, 90 milyar 113 milyon 584 bin TL‘ye ulaştı.
  • Nisan 2022’de 11 milyar 71 milyon 910 bin TL ÖTV toplanmıştı. Ay bazında yıllık artış yüzde 155,62.
  • 2022’nin ilk dört ayında toplanan ÖTV, 32 milyar 584 milyon 403 bin TL olarak kaydedilmişti. İlk dört ayda yıllık bazdaki değişim yüzde 176,55 oldu.

EBS Danışmanlık’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait verileri kullanarak oluşturduğu istatistik, EBS Danışmanlık’tan Erol Şahin tarafından değerlendirildi. “Yaşasın ÖTV!” diyen Şahin, şu ifadeleri kullandı: Yılın ilk 4 ayında tüm vergi gelirlerinin %10,4’ü otomotivden alınan ÖTV’den oluştu. Pazar %58 büyürken ÖTV geliri %176 arttı. Yıl sonu hedefi olan 203 milyarın şimdiden %44’ü tutmuş durumda. Unutmayın, bundan sonra hem hedef hem de vergi artacaktır!

Otomotiv sektöründen toplanan tüm vergiler ise bundan katbekat yüksek!

otomotivde vergi

Otomotiv sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunan Gazeteci Emre Özpeynirci, oldukça sert bir değerlendirme yaptı. Sektörün sadece ÖTV’den ibaret olmadığını söyleyen Özpeynirci, KDV, ilave gümrük vergileri ve akaryakıttan toplanan vergilerin de unutulmaması gerektiğini söyledi. Emre Özpeynirci çok da haksız değildi.

Emre Özpeynirci’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Başa dön tuşu