Volvo Trucks, yeni Volvo FMX ile en zorlu görevlere hazır

Volvo Trucks, daha fazla yük kapasitesine ve yenilikçi güvenlik özelliklerine sahip büsbütün yenilenen kabinli yeni Volvo FMX’in tanıtımını gerçekleştirdi. 20 tona kadar artan ön aks ve 38 ton art aks kapasitesi ile yeni Volvo FMX, en ağır koşullar ve en kuvvetli vazifeler için tasarlandı.

Volvo Trucks Lideri Roger Alm, “İnşaat dalı müşterilerimiz sürdürülebilirlik, maliyet verimliliği ve güvenlik üzere alanlarda giderek artan güzelleştirme gereksinimleriyle karşı karşıya kalıyor. Operasyonlarını daha kolay, daha inançlı ve daha kârlı hale getirmelerine yardımcı olacak yenilikçi hizmetler ve sağlam kamyonlar üreterek müşterilerimizi destekleme taahhüdümüzü, yeni Volvo FMX ile kanıtlamış oluyoruz.” diyor.

Daha sağlam dış tasarımı ile büsbütün yenilenen kabin

Yeni Volvo FMX, Volvo’nun sağlam ve fonksiyonel inşaat kamyonları üretme konusundaki uzun müddetli ve başarılı tecrübesine dayanan, büsbütün yeni bir kabin platformunu temel alıyor. Volvo Trucks Tasarım Şefi İsmail Ovacık, Yeni Volvo FMX dizaynıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yeni Volvo FMX, çeviklik ve dayanıklılığın üstün bir kombinasyonunu sunmak üzere tasarlandı. Yeni kabin, basitçe değiştirilebilir sağlam kesimleri bulunan bir ön bölmeye, far koruyucularına ve yeni “V” biçiminde LED farlara sahip. Bununla birlikte şoförlerin araca binip inmesini kolaylaştırmak için yeni kaymaz basamaklar bulunuyor.”

Daha da artırılan şoför odağı

Yeni Volvo FMX’in daha fazla iç hacme sahip kabininde 800 litreye kadar saklama alanı bulunuyor. Ayrıyeten alçaltılmış kapı çizgisi ve yeni dikiz aynaları sayesinde şoförler uygunlaştırılmış görüş elde ediyor. Kamyonun yan kısmındaki kör nokta için tamamlayıcı nitelikte görüş imkanı sunan yan görüş kamerasının eklenmesiyle görüş daha da güzelleştiriliyor.

İç yer, daha fazla saklama alanı, yeni döşeme renkleri ve çağdaş bir gösterge tablosuna sahip yeni ön konsol ile ön plana çıkıyor. Tıpkı vakitte, şoförün sürüş durumuna bağlı olarak ilgili bilgileri çabucak görebilmesini ve dört farklı ekran görünümü ortasında seçim yapmasını sağlayan kullanıcı dostu bir orta yüze ve 12 inç yüksek çözünürlüklü dinamik bir gösterge ekranına sahip.

Yeni Volvo FMX isteğe bağlı 9 inçlik bir yan multimedya ekranıyla bilgi-eğlence, navigasyon dayanağı, sürüş bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunuyor. Erişimi kolay olan yan ekran, direksiyon üzerindeki düğmeler, sesli komut yahut direkt dokunmatik ekran denetim paneli ile şoförün birçok yoldan etkileşime girmesine imkan tanıyor. Bununla birlikte hem gösterge tablosunda, hem de yan ekranda çok sayıda lisan seçeneği bulunuyor.

Yeni Volvo FMX’te ayrıyeten, şoförün hem yolda hem de yerde potansiyel olarak tehlikeli durumlar ile karşılaştığında çarçabuk başa çıkmasına yardımcı olan yeni çekiş denetim paneli bulunuyor. Şoför denetim panelindeki düğmeler sayesinde diferansiyel kilitlerini aktifleştirerek gösterge ekranında çekiş durumunu görebiliyor. Yatırılabilir kolon seçeneğine sahip yeni direksiyon ise şoföre daha ergonomik bir sürüş konumu sağlıyor.

Daha fazla saklama alanına sahip ve daha konforlu hayat alanı
Yeni Volvo FMX’in yataklı kabini, yükseltilmiş yatağın altında geniş bir saklama bölmesi ve LED panelli bölme ayırıcılarıyla kabin ardında üst saklama alanı dahil uygunlaştırılmış saklama imkanları bulunuyor. Soğuğu, sıcağı ve gürültüyü engellemeye yardımcı olan uygunlaştırılmış yalıtımı sayesinde ise kabin konforu daha da artıyor. Bununla birlikte ergonomik olarak tasarlanmış yeni, daha ince I-Shift vites kolu ile şoför koltuğundan yatak alanına geçmek kolaylaşıyor.

150 tona kadar müsaade veren toplam katar yükü (GCW) ile verimlilik artıyor

Yeni Volvo FMX, 150 tona kadar Toplam Katar Yüküne (GCW) müsaade veren 38 ton art aks kapasitesi ile Volvo kamyon serisindeki en ağır yüklemeyi sunuyor. Ek olarak, güncellenen havalı ön süspansiyon 10 tona kadar ön aks yüküne yahut çift ön akslar için 20 tona kadar müsaade veriyor. Dümenlenebilir avara yahut itici aksı bulunan kamyonlar için dönüş açıları güzelleştirilerek daha düzgün hareket kabiliyeti ve daha az lastik aşınması elde ediliyor. Yeni Volvo FMX’teki tüm bu iyileştirmeler inşaat nakliyeciliği işleri için daha fazla verimlilik ve maliyet avantajı sağlıyor.

Kazaları önlemeye yardımcı olan güvenlik özellikleri

Yeni Volvo FMX, 0 km/saate kadar tüm süratlerde çalışan Adaptif Sürat Sabitleyici (ACC) ile sunuluyor. Volvo FMX’in güvenliği arttıran öteki özellikleri ortasında, yokuş aşağı inerken istenmeyen hızlanmayı önlemek için azamî suratı ayarlayan yokuş iniş sürat sabitleyicisi bulunuyor. Acil Durum Fren Dayanaklı Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Denetimi üzere güvenlik özellikleri için bir ön şart olan Elektronik Denetimli Fren Sistemi (EBS) ise yeni kamyonda artık standart olarak yer alıyor. Şerit Takip Takviyesi ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon da seçenek olarak sunuluyor.

Yeni Volvo FMX’de yol işaretlerini tanıma sistemi sayesinde şerit değiştirme kısıtlamaları, yol çeşidi ve sürat hudutlarının tespiti ile sürüş güvenliği daha da geliştirildi.

Madencilik üzere bilhassa şiddetli uygulamalar için Volvo FMX, kapağın tamamını açan acil çıkış koluna sahip, çelik tavan kapağı ile isteğe bağlı olarak donatılıyor.

Sürücü güvenliğini ve rahatlığını merkezine alan marka vizyonu ile daha fazla yük taşıma ve kolay hareket kabiliyetine sahip yeni Volvo FMX, inşaat kesiminde hem verimliliği hem de kârlılığı artırmaya yardımcı oluyor.

Yeni Volvo FMX hakkında bilgiler

Kabinler: Yataksız kabin, yataksız alçak kabin, yataklı alçak kabin, yataklı kabin, Globetrotter kabin, takım kabini, şahsî tasarım için dış ve iç döşeme paketleri.

Daha ergonomik bir sürüş konumu için yatırılabilir kolon seçeneğine sahip yeni direksiyon.

Motorlar: Dizel motorlar farklı emisyon standartlarıyla sunuluyor.

Vites değiştirme sistemi: Farklı uygulama alanları için yazılım paketleri ile birlikte I-Shift ve karınca vitesli I-Shift.

Lambalar: Halojen yahut LED farlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu