Yeni Golf sekizinci nesliyle satışa sunuldu

Yine bir mart ayında, 1974 yılında Wolfsburg’daki montaj çizgisinden inen birinci jenerasyonla başlayan bir muvaffakiyet öyküsünün sekizinci kuşağı Türkiye’de satışa sunuldu. Yedi jenerasyon boyunca, 36 milyonu aşkın satış sayısına ulaşmayı başaran Avrupa’nın çok tercih edilen arabası unvanına sahip Golf, birebir vakitte birinci kompakt hatchback araba olarak segmentinin de yaratıcısı. Pazara sunulduğu birinci günden itibaren Volkswagen markasının ana modellerinden biri olan Golf, artık dijital ve akıllı…

Yeni Golf, evvelki kuşaklarda olduğu üzere pazara sunulduğu an prestijiyle segment standartlarını bir üst düzeye çıkaran özelliklere sahip. Bilhassa, vakitsiz ve her periyoda ahenk sağlayan tasarımı, yeni jenerasyon verimli motor seçenekleri, dijitalleşen iç yeri ve yenilenen birinci sınıf şoför dayanak sistemleriyle yeniden bu segmentin en değerli oyuncusu olduğunu gösterecek.

Türkiye’de satışa sunulan motor yelpazesinde akaryakıtlı (TSI) ve hafif hibrit teknolojisiyle desteklenen eTSI (mild hibrit) motorlar bulunuyor. Üç silindirli 110 PS’lik TSI ve mild hibrit teknolojisine sahip (eTSI) motorun yanı sıra, 150 PS gücüne sahip (eTSI) mild hibrit teknolojisi içeren akaryakıtlı motor seçenekleriyle satışa sunulan Yeni Golf, 223 bin 500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatıyla alınabilecek.

210 bin adetten fazla satış sayısıyla Golf daima segment lideri

Golf modelinin Türkiye’de satışına 1994 yılında başladıklarını söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Satışa sunduğumuz günden bu yana 210 bin’den fazla Golf’ü tüketicilerle buluşturduk.” dedi. “Golf hem segmentinin yaratıcısı hem de başkanı. 2013 yılında kompakt hatchback segmentinin en çok tercih edilen arabası haline gelen Golf, bu unvanını selefinin pandemi sebebiyle yalnızca yarım yıl satıldığı 2020 yılına kadar korudu. Aylık bazda baktığımızda yüzde 58’lere ulaşan segment hissesi Golf’ün ne kadar beğenilen bir model olduğunu gösteriyor.” diye kelamlarına devam etti.

Yeni Golf’ün planlanan mühletten daha geç pazara sunulmasına karşın, satış manasında ortayı kapatacak güce sahip olduğunu söyleyen Bottaro, “Golf ikonik hale gelmiş vakitsiz bir model. Büsbütün dijitalleşen iç yeri, ilerici teknolojileri ve sürdürülebilir mobilite yaklaşımıyla Yeni Golf, markanın başarısına katkı sağlamaya devam edecek.” dedi.

Tasarımdaki Golf geleneği devam ediyor

Satışa sunulduğu birinci günden itibaren tüm kuşaklarında gündelik kullanımı, vakitsiz dizaynıyla birleştiren Golf, geleneğini sekizinci jenerasyonda de bozmuyor. Fonksiyonel manada yakaladığı atılım, tasarımsal manada da kendini gösteriyor. Yenilenen far tasarımı ile çok daha çağdaş ve agresif bir imaja bürünen Golf; yeni ön ve art tampon, radyatör ızgarasını takip eden dört çizgili kaput tasarımı ve C sütununa kadar devam eden omuz çizgisiyle bugüne kadar üretilen en tezli ve aerodinamik olarak en ileri düzeye getirilmiş kuşak olarak karşımıza çıkıyor.

Geleneksel aydınlatma teknolojisinin yerini alan LED teknolojisine sahip aydınlatmalar, sekizinci kuşak Golf’ün baskın ve besbelli tarz ögelerinden biri haline geliyor.

Aerodinamikle sağlanan sessiz ve konforlu sürüş

Volkswagen mühendisleri sade, dinamik ve akıcı bir dizaynla, sürtünme katsayısını 0,275’e indirerek, Golf’ün son derece aerodinamik bir yapıya kavuşmasını sağlıyor. Bu yapı, karşıdan esen rüzgarda dahi hava direncinden kaynaklı sürtünmeyi minimuma indirerek daha sessiz ve konforlu bir sürüşü de beraberinde getiriyor.

Yeni dijital kokpit ve mobilite

Gelişen teknolojiyle birlikte karmaşıklığın arttığı günümüzde, yeni Golf, sezgisel ve pratik kullanıma imkan tanıyor. Neredeyse tümü dijitalleşen iç yeri, dokunmatik ve touch slider’lar ile kumanda edilen işlevleri sayesinde Yeni Golf hiç olmadığı kadar dijital bir dünya sunuyor. Yeni Golf’te standart olarak sunulan Dijital Kokpit’te 10 inçlik dijital gösterge paneli “Active Info Display” ve 8,25 inçlik Bilgi & Cümbüş Sistemi dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra far kümesi, klima ve radyo ayarları büsbütün dokunmatik özelliğe sahip “touch button”lar ve “touch slider”larla yapılabiliyor.

“Touch slider” özelliği ile sıcaklık ve ses denetimlerine süratli ve sezgisel erişim sağlanabilirken, Bilgi & Cümbüş Sistemi altında yer alan dokunmatik tuşlarla ek klima fonksiyonlarına, takviye sistemlerine, arabada bulunan donanıma bağlı olarak, sürüş modlarına ve park asistanlarına direkt erişim sağlanıyor. Aydınlatma, görüş işlevleri ve sunroof hareketleri için de başka dokunmatik denetim panelleri bulunuyor.

Kısacası, Yeni Golf’te direksiyon üzerindeki kumanda tuşları hariç neredeyse tüm işlevler dijital olarak denetim edilebiliyor.

Modular Transverse Matrix’in (MQB) en son versiyonu

2012 yılında pazara sunulan Golf 7, Volkswagen markasının MQB platformunda ürettiği birinci model olarak hafızalara yer etti. O tarihten itibaren, dünya çapında kıymetli satış sayılarına ulaşan birçok Volkswagen modeli bu esnek teknik matrise dayalı olarak üretiliyor. Başlangıç noktasını Golf 7’nin oluşturduğu bu atılımın devamı da Golf 8’de başarılı bir halde görülüyor.

Yeniden yapılandırılmış donanım seviyeleri

Yeni Golf’ün standart donanım seçenekleri de büsbütün yenilendi. Daha evvelki Golf modelinde sunulan Midline Plus, Comfortline ve Highline donanım seçeneklerinin yerini Impression, Life ve Style’ın yanı sıra sportif R-Line versiyonu alıyor. En baz donanım düzeyinden itibaren sunulan güçlü donanım seçenekleri ortasında; LED ön ve art far kümesi, LED sinyaller, full dijital innovation kokpit, anahtarsızçalıştırma, tam otomatik klima “Climatronic” ve 16 inç alüminyum alaşım jantlar yer alıyor.

Life donanım düzeyinde; anahtarsız giriş “keyless entry”, ısıtmalı direksiyon ve ön yolcu koltukları, geri görüş kamerası, 10 renkli iç ambiyans aydınlatması, 3 bölgeli tam otomatik klima “Climatronic”, kablosuz şarj özelliği ve app-connect üzere özellikler öne çıkıyor.

Style donanım paketinde; alüminyum alaşım jantlar 17 inçe yükseliyor. Ayrıyeten LED farlar artık performans özelliği kazanırken, ön farlardan Volkswagen logosuna kadar uzanan dekoratif LED şerit ve içeride 30 renkli ambiyans aydınlatmasıyla Golf tam bir görsel şölen sunuyor. “Side Assist” kör nokta ihtar sistemi ise sürüş güvenliğini arttırıyor.

R-Line ise Golf efsanesinin geldiği son noktayı temsil eden en özel donanım paketiyle, şoförün sportif sürüş tecrübesine odaklanıyor. İçeride, dokunmatik tuşlarıyla “R” logolu progresif direksiyon, R-Line özel tasarım spor koltukları, alüminyum pedallar ve siyah tavan döşemesi; dışarıda ise “R-Line” özel tasarım ön ve art tamponlar, 17 inçlik Valencia jantlar ve ön radyatör ızgarasındaki R logosu öne çıkıyor.

Sofistike sesi, rafine ve şık tasarımı, 10 hoparlör ve 480W çıkış gücüne sahip Harman Kardon ses sistemi ise Yeni Golf’te sunulan opsiyonel yeni özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Yarı Otonom Sürüş Dayanak Sistemleri

Yeni Golf’te standart olarak sunulan varlıklı donanım düzeyine ek olarak seyahatleri çok daha inançlı ve konforlu hale getiren Yarı Otonom Sürüş Asistanı “Travel Assist” birinci kere ve isteğe bağlı olarak sunuluyor. Sistem dur-kalk trafikten 210 km/h sürate kadar, çok işlevli sürüş takviye sistemleri kamerasını ve gelişmiş aralık sensörlerini kullanarak hem diğer araçlarla inançlı takip arasını koruyor, hem de şeritte kalmanıza yardımcı oluyor. “Kapasitif Direksiyon” simidi sayesinde şoföre yalnızca ellerini yavaşça direksiyonun sensörlerle donatılmış kısmında tutmak kalıyor.

Touareg, Passat ve Yeni Tiguan’dan sonra Golf 8’de opsiyonel olarak sunulan bir öbür özellik de “IQ.LIGHT LED Matrix ” far sistemi. Dinamik uzun far asistanı “Dynamic Light Assist” özelliğiyle bağımsız LED segmentleri, Matrix teknolojisi sayesinde gerektiği formda bölgesel olarak açılıp kapanabiliyor. Sürüş sırasında uzun farlar yanarken, dış sensör tarafından karşıdan gelen araç algılanarak gerekli LED segmentleri resen kapatılıyor; böylelikle öteki araç şoförlerinin gözünü kamaştırmadan inançlı biçimde uzun görüş aralı sürüş sağlanıyor.

Renkli Ek Bilgilendirme Ekranı “Head up Display”

8. kuşak Golf’te öne çıkan bir öteki yenilikse, ön cama yansıyan renkli ek bilgilendirme ekranı “Head up Display”. İsteğe bağlı olarak Golf’te birinci kere tercih edilebilen bu özellik sayesinde şoförün gözünü yoldan ayırmadan sürüş bilgilerine ulaşabilmesi sağlanıyor. Ayrıyeten, kişiselleştirilebilir ana menü ekranına sahip 10 inçlik dokunmatik Discover Pro Radyo Navigasyon sistemi de kablosuz App Connect özelliğiyle opsiyonel olarak sunuluyor.

eTSI hafif hibrit teknolojisi

Yeni Golf’te 7-ileri DSG şanzımanla kombine edilen eTSI motor sistemi, temelde 48 Volt’luk lityum-iyon bataryaya sahip 9,4kW gücünde bir elektrik motoruyla destekleniyor. Yüzde 10’a kadar daha az CO2 salımı ve maliyetsiz ekstra güç sayesinde düşük yakıt tüketimi sağlayan sistem Golf 8’de bulunan sürdürülebilir teknolojilerin en kıymetlisi.

Kompakt sınıfta standartları tekrar belirleyecek olan Yeni Golf, 223 bin 500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatıyla Volkswagen Yetkili Satıcılarında yerini aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu