Yeni Mercedes GLA’nın İç Tasarımı İlk Kez Görüntülendi

Mercedes’in yeni SUV aracı Mercedes-Benz GLA, önümüzdeki hafta 11 Aralık tarihinde tüm dünyada tanıtılacak. Lansmana bu kadar az bir vakit kala geçtiğimiz hafta aracın dış siluetini paylaşan Alman otomotiv devi, artık de birinci kere aracın iç kabin dizaynını gözler önüne serdi.

İç dizaynında çok fazla sürprizle karşılaşmadığımız yeni GLA, tıpkı platformu paylaşacağı A-Class Sedan üzere başka yeni kompakt Mercedes modelleriyle epeyce benzerlik gösteriyor. Aracın paylaşılan tanıtım fotoğrafı, yeni GLA’nın A-Class ile neredeyse büsbütün aynı bir direksiyon simidine, havalandırma deliklerine ve dijital denetim paneline sahip olacağının sinyallerini veriyor.

Mercedes-Benz GLA'da 'kör nokta çıkış ihtar sistemi' bulunuyor:

Öte yandan kör nokta çıkış ikaz sisteminin bulunduğu araç, bu işlev sayesinde şoföre ikazda bulunabiliyor. Fotoğrafta gösterilen senaryoda araca yaklaşmakta olan bir bisikletçi, yan aynadan görülebilmekte. Bu özellik sayesinde aracın sürücüsü sabit hâldeki araçtan çıkmak üzereyken yaklaşan bir araç yahut bisiklet, sistem tarafından tespit edilirse dış aynadaki ikaz ışığı ve ihtar tonu etkin duruma getiriliyor.

Bununla birlikte çıkış ihtar fonksiyonu, sadece kör nokta asistanı etkinleştirildiğinde ve kontak kapatıldıktan sonra en fazla 3 dakikaya kadar kullanılabiliyor. Bu noktada dış aynadaki ihtar lambası, üç defa yanıp söndüğünde çıkış uyarısı da artık kullanılamaz oluyor.

Önceki GLA’ya kıyasla yeni model, yaklaşık 2,5 cm daha kısa olacak. Bu noktada aracın uzunluğu kısalmasına karşın selefinden daha yüksek bir oranda art koltuk bacak aralığı sunacağı da söyleniyor.

Kaputun altında 7 ileri otomatik şanzımanla birleştirilmiş 220 beygir gücü üreten 2,0 litrelik turbo şarjlı dört silindir bir motora sahip olması beklenen yeni AMG, önümüzdeki hafta düzenlenecek bir lansman ile müşterilerin karşısına çıkarılacak.  

Başa dön tuşu