Yerli Elektrikli Otomobilin Ön Sipariş Tutarı Belli Oldu

Beş büyük 'babayiğit' tarafından oluşturan bir konsorsiyum olan Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından geliştirilen yüzde 100 elektrikli yerli araba, manşetleri süslemeye devam ediyor. Üzerindeki perdenin kalkmasıyla birlikte belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumlarından spor kulüplerine kadar pek çok kurum ve kuruluş, araca talip olduklarını açıkladı. O denli ki, Türkiye’nin Arabası için talebin şimdiden 120 bini aştığı söyleniyor.

Tasarımı kadar sahip olduğu üstün teknolojik özelliklerle de bir epey dikkat çeken yerli elektrikli araba için ön sipariş süreci başlıyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere nazaran bu süreç, tek elden yönetilecek ve uyumu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sağlayacak. Böylelikle kelam konusu çalışma ile Türkiye’de yerli arabası kaç kişinin almak istediği muhakkak olacak. 

Hesap, fabrika kurulduktan sonra oluşturulacak. TOBB bünyesinde toplanacak ön ödeme paralarının, fabrika için gerekli olan yatırımın bir kısmını karşılaması bekleniyor. Ön ödeme ölçüsünün ise 30-40 bin lira olarak belirleneceği iddia ediliyor.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Lideri (BTSO) ve TOBB İdare Şurası Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu’nun dört bir tarafından gelecek alım taleplerinin yerli arabanın üretim sürecine dayanak olacağını belirtti. “Bu kampanya, tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük dayanak bu kampanya olacak” diyen Burkay, şu anda neredeyse yıllık üretim sayısı olan 175 bin adet kadar talep olduğunu aktardı.

Yerli elektrikli arabanın üretileceği fabrika, Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak. TOGG tarafından 22 milyar lira yatırımla inşa edilecek olan fabrikaya devlet takviyesi de sağlanacak. Kurulacak üretim tesisinde 300’ü nitelikli işçi olmak üzere toplam 4 bin 323 şahsa iş sağlanacak. Yerli araba 5 farklı modele sahip olacak ve yılda 175 bin adet üretilecek.

Başa dön tuşu