Yerli Otomobil 2022’de Piyasada Olabilir

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği Vizyoner Doruğu, bu yıl “Dijital Gelecek” temasıyla gerçekleştirildi. Zirve kapsamında düzenlenen Ulusal Teknoloji Atılımı ve Dijital Türkiye başlıklı panele Türkiye’nin Arabası Teşebbüsü Kümesi (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş’ta konuşmacı olarak katıldı. 

Türkiye’nin Arabası Teşebbüsü Kümesi (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, paneldeki konuşmasında otomotiv bölümü ve yerli araba hakkında bilgiler verdi. Karakaş, otomotiv dalındaki değişimin tüm araçlardaki aygıtların akıllı aygıtlarla değiştirilmesi ile sonuçlanacağını söyledi.

Gürcan Karakaş, şoförsüz araçların piyasadaki oranının çok artacağını düşündüğünü, 2035 yılında otonom sürüş olmayan araçların hissesinin yüzde 60’larda kalacağını söyledi. Karakaş konuşmasında yerli arabanın geliştirilmesi süreci ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. 

Karakaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yerli araba geliştirme sürecinde kendilerine çok önemli takviye verdiğini, savunma endüstrisinde ileride oldukları için araba de üretebileceklerini belirtti. Yerli arabanın geliştirilmesinde en değerli yatırımın yeterli donanıma ve liyakata sahip işçi olduğunu söyleyen TOGG CEO’su, Türkiye’nin araba geliştirme yarışı içinde olduğunu söyledi. 

TOGG’un kuruluş amacının elektrikli bir otomobil yapmak olduğunu söyleyen Karakaş, gelen bir soru üzerine 2022 yılında yerli otomobilin piyasada olabileceğini söyledi. CEO, yerli arabanın 2022 yılında piyasada olacağı ve bu mühletin kısa olduğunu belirten yorum üzerinde şunları söyledi: “Bu soruyu biz de kendimize sorduk. Dünyadaki kıyaslamalara baktığınızda bu müddet zarfında bunu yapmak mümkün. Diğerleri yapabiliyorsa biz de yaparız” dedi. 

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın konuşmacı olduğu panelde konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’da kendilerinin yalnızca savunma sanayisinde yer almadıklarını, Türkiye’nin dijitalleşmesi için devletin kritik altyapılarında çalıştıklarını söyledi. 

Başa dön tuşu