Yerli Otomobil Amperino’nun Tasarımı Paylaşıldı

2025 yılında piyasaya sürülmesi hedeflenen yerli mikro otomobil Amperino’nun yepyeni görselleri paylaşıldı. Araç tasarım açısından hiç de fena görünmüyor.

Geçmişte sizlerle paylaştığımız haberlerimizde, Bursa’daki birkaç mobilya şirketinin bir araya gelerek yeni bir mikro elektrikli araç üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Citroen Ami’nin rakibi olarak düşünebileceğiniz araç, bir terslik olmazsa 2025 yılında piyasaya sürülecek. 

Şimdiyse bu araç ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gazeteci Emre Özpeynirci, yaklaşmakta olan Amperino’nun güncel görsellerini paylaştı. Servis edilen görseller, aracın hiç de fena görünmeyeceğini ortaya koyuyor. Peki yerli otomobil Amperino nasıl görünüyor ve hangi özelliklere sahip?

Karşınızda Amperino’nun son hali:

yerli mikro otomobil amperino

Aracın son görselleri, tasarım cephesinde artık sona gelinmiş olabileceğini gözler önüne seriyor. Çünkü geçmişte paylaşılan görseller ile son görsel arasında büyük bir tasarım farkı yok. Ön kısımda, geçmişte krom olan far çerçevesinin artık siyah ve plastik olduğunu görüyoruz. 

amperino

Paylaşılan son görsellere göre Amperino’nun arka kısmı böyle görünecek.

yerli araba

Amperino’nun iç kısmına yönelik en net görsel de paylaşılmış durumda. Paylaşılan görsele göre aracın ortasına yerleştirilecek direksiyonun arkasında nispeten büyük, tamamen dijital bir gösterge ekranı bulunacak. Bu ekranın boyutu ile ilgili herhangi bir açıklama yok.

Amperino hangi özelliklere sahip olacak?

Amperino

*Geçmişte paylaşılan görsel

Bu küçük elektrikli araç, 3 koltuklu bir yapıya sahip olacak. Önde sadece sürücü, arkada ise iki yolcu oturacak. Dikkat çekici bir tasarıma sahip olan araç, Türkiye’de ciddi anlamda ilgi görebilir gibi görünüyor. Zira Amperino, şehir içi kullanıma uygun bir model.

yerli elektrikli araç

Amperino’nun üç koltuklu olmasının önemli bir avantajı var. Tasarımcılar, sürücüyü aracın tam ortasına yerleştirdiler. Arka oturacak olan yolcular ise sol ve sağ köşeye yerleşecekler. Bu sayede Amperino, küçük iç hacmine rağmen diz mesafesi sorunu yaşatmayacak. Arkada oturan bir yolcu, istediği takdirde ayağını pedallara kadar uzatabilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Amperino projesini destekliyor

mini otomobil

Şehir içi gibi kısa mesafelerde kullanılmak üzere geliştirilen Amperino, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen bir proje. Buna göre Saloni Mobilya, Erhun Metal, Yol Mobilya Orimak Makina ve İyon Mekatronik iş birliğinde üretilecek olan araç, bakanlıktan 66 milyon liralık ucu açık teşvik aldı. Ayrıca, başlangıç olarak verilen bu miktarın 300 milyon TL’ye kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Porsche, 2023’te Elektrikli Otomobil Fiyatlarını Önemli Oranda Yükseltmeyi Planlıyor (Biz Zaten Alamıyorduk)

Amperino’nun 2024 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmesi planlanıyor. Ayrıca ilk aracın 2025 yılında yollarda olmasının amaçlandığı, 90 kilometre hıza ve 150 kilometre menzile sahip olacağı da geçmişte yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

amperino

Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven, geçmişte yaptığı açıklamalarda aracın bütün kritik teknolojilerinin kendilerine ait olduğunu belirip, gövde kısmında keten esaslı bir malzeme olan Bio Fiber kullanılacağını aktarmıştı. Böylece aracın, terk edildiğinde kendi kendine çözünerek doğaya karışabileceği söylenmişti.

Başa dön tuşu