Yerli Otomobil Fabrikasının Kurulacağı Arazide İncelendi

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), yaklaşık 18 aydır süregelen çalışmaların sonucu olarak yerli arabayı beğeniye sunmuştu. Yerli araba, tanıtımın akabinde epeyce olumlu yansılar almasına karşın insanların aklında “fabrika nereye kurulacak?” sorusu gelmişti.

Bu soruların akabinde fabrikanın, Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan askeri bir bölgeye inşa edileceği söylenmişti. Bugün ise Albay Sacit Sabuncu, askeri bölgeyi incelemeye gelen Bursa Valisi Yakup Canpolat, İlçe Kaymakamı Yaşar Dönmez, milletvekilleri Efkan Ala, Zafer Işık, Refik İtina ve Emine Yavuz Gözgeç ile AKP Vilayet Lideri Ayhan Salman’a fabrikanın inşa edileceği arazi hakkında bilgiler verdi.

Milletvekili Zafer Işık, ‘zeytin ağaçları kesilecek’ tezlerini yalanladı:

Yapılan seyahatin akabinde konuşan Zafer Işık, yerli arabanın üretileceği toprakta incelemelerde bulunduklarını ve bilgi topladıklarını belirtti. Bilhassa kimi yerlerde “zeytin ağaçlarının kesileceği” savlarının dolaştığının altını çizen milletvekili, Fabrika için tahsis edilen toprakta inceleme yapıyoruz. Fabrika için kullanılacak alan büsbütün boş, sazlık, askeri tesislerin kullanımında olmayan bir alan olacak. Hasebiyle bu bölgede hiçbir ağaç kısmı yapılmayacak” diyerek bu argümanları yalanladı.

Fabrikanın kurulacağı alanın TSK tarafından etkin olarak kullanılmadığına da vurgu yapan Işık, yerli araba fabrikasının inşa edileceği alanla ilgili planlamaların ve düzenlemelerin ilgili bakanlıklarca yapılacağını, sürecin resmen işlemeye başladığını ve süreç takibinin de bakanlıkça yapılacağını da kelamlarına ekledi.

Yapılan son açıklamalara yerli arabanın üretimlerine 2021 yılında başlanacak. 2022 yılında tüm ülkede şarj altyapısı hazır hâle getirilecek ve tekrar 2022 yılında araçların seri üretimine başlanacak. Son olarak yerli araçların fiyatlarıyla ilgili şimdi resmi bir açıklama bulunmadığını da hatırlatalım.

Başa dön tuşu