Yerli Otomobil Fabrikasının Kurulacağı Yer Belli Oldu

2018 yılında toplanan ve ülkenin dört bir yanında heyecan fırtınası yaratan yerli araba projesinin öncüsü Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), yerli arabası üreteceği üssün adresini belirledi. TOGG, yerli arabanın üretimi için Gebze Kocaeli’de bulunan Bilişim Vadisi’nde bir fabrika kuracak. Fabrika yatırımı için bir müddettir Bilişim Vadisi’nin yanındaki yerlerde kamulaştırma çalışmaları yapılıyor.

Fabrikanın Bilişim Vadisi’nde kurulmasının en büyük sebeplerinden biri olarak yan sanayi firmalara olan yakınlık gösteriliyor. TOGG Lideri Gürcan Karakaş, daha evvel yaptığı bir açıklamada fabrika yeri için yan endüstriye yakın olmak istediklerini belirtmişti. Yan sanayi firmalarını bir ortaya toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi Bölgesi, Bilişim Vadisi’nin yanı başında bulunuyor. Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin kalbinin attığı Bursa da Osmangazi Köprüsü sayesinde Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor.

TOGG, 2021 yılında seri üretime başlamayı planlıyor:

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi, 2021 yılında seri üretime başlamayı planlıyor. 2022’nin birinci yarısında yerli arabası yollara çıkarmayı hedefleyen TOGG, satışa sunulacak birinci aracın yüzde 100 elektrikli bir C-SUV modeli olacağını da belirtiyor. Takımın programına nazaran 2030 yılına kadar üretilen model sayısının 5’e ulaşması planlanıyor. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen müddet içerisinde de mevcut 3 modelin yeni versiyonlarının üretimi gerçekleştirilecek.

TOGG’nin birinci yerli arabası bir C-SUV modeli olarak üretmesinin sebebi ise yerli araba projesi birinci başladığında yapılan bir araştırma. TOGG, projeye başladığı vakit Türkiye genelinde bir araştırma yapmıştı ve bu araştırma sonucunda C segmentinde bir SUV araca talebin yüksek olduğu anlaşılmıştı. Aracın iç ve dış dizaynında ise müşterilerin belirttikleri gereksinim ve beklentiler dikkate alındı.

Yerli arabanın Türkiye’nin beğenisine sunulmasına ise günler kaldı. TOGG, yerli aracın yürüyen prototipini önümüzdeki ay göstermeyi planlıyor. Yani aralık ayında düzenlenecek olan bir toplantıda yerli aracın prototipi görücüye çıkacak. Tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması ve yerli arabanın prototipini kullanması bekleniyor.

Başa dön tuşu