Otonom Araç Üretmek İsteyen Hyundai, Dev Bir Adım Attı

Hyundai, otonom araç stratejisi konusunda ciddileşiyor üzere görünüyor. Koreli araba üreticisi, şoför olmadan kendi kendine giden otonom araçlar geliştirmek için Aptiv ile ortak bir teşebbüs yaptı. Şirket, sistemlerini 2020'de test etmeye başlayacak ve 2022'de otonom taksileri, filoları ve başka araba üreticileri için hazır platformları piyasaya sürecek.

Ortaklık, Aptiv'in Boston'daki yöneticisi Karl Lagnemma tarafından yönetilecek ancak şirket, yarı yarıya iki tarafa da ilişkin olacak. Aptiv; ortaklığa sürücüsüz araç teknolojisini, fikri mülkiyet haklarını ve yaklaşık 700 çalışanını getirecek; Hyundai ise araç mühendisliği ve Ar-Ge maharetlerine katkıda bulunacak.

Ortaklıktan iki taraf da kârlı çıkacak:

Her iki şirketin de bir paydaşlık kurma konusunda açık teşvikleri var. Hyundai ise otonom donanımı geliştiren Ford, Volvo ve öbür araba üreticileri ile sert bir savaşın ortasında bulunuyor. Şirket, kendi projelerini geliştirirken Aptiv de işlerin süratli bir formda ilerlemesine yardımcı olabilir.

Bu paydaşlık, birebir vakitte Aptiv için de farklı bir teşebbüs. Bugüne kadar Lyft ile olan iştirakleriyle tanınıyorken şimdi ortakları ortasında bir otomotiv devi var ve bu, dünyadaki birçok arabada Aptiv sistemleri kullanılmasına yer hazırlayabilir.

Başa dön tuşu