Daimler, Otomatikleştirilmiş Kamyonlarının Testine Başladı

Alman araba devi Mercedes-Benz’in ardındaki firma olan Daimler, otomatikleştirilmiş kamyonlarının testlerine Virginia’da başladı. Testler araç dinamikleri, otomatik sistemlerdeki güvenlik sürüş eğitimleri ve tüm süreci gözetleyen mühendislerle yapılıyor.

Daimler’in otomatikleştirilmiş kamyonları robotik temelli teşebbüs Torc Robotics paydaşlığıyla geliştirildi. Kamyonlar, Torc tarafından sağlanan şoförsüz sürüş yazılımından faydalanacak. Yapılan basın açıklamasına nazaran kamyonlar, Society of Automotive Engineers (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) tarafından belirlenen dördüncü düzey sürüş otomasyonu altında gelecek.

Seviye 4

Daimler AG’nin idare heyeti üyesi Martin Daum, “Seviye 4 kamyonları halka açık yollara getirmek toplumumuzun, ekonomimizin ve müşterilerimizin faydasına inançlı ve sağlam kamyonlar maksadımız için büyük bir adım” tabirlerini kullandı.

Daimler Trucks, bu sene başlarında düzenlenen CES 2019’da dördüncü düzey otomasyon maksadını başarmak için 570 milyon dolarlık yatırım yapma planını duyurmuştu. Bu da Torc Robotics’in de bir kesiminin olduğu Autonomous Technology Group’un (Otonom Teknoloji Grubu) kurulmasına öncülük etmişti.

Daimler Trucks Kuzey Amerika CEO’su Roger Nielsen, “Daimler’in inançlı ve emniyetli kamyonlar üretme uzmanlığını Torc’un dördüncü düzey araç mühendisliği konusundaki bilgisiyle birleştirerek gelecekte büyük işler başaracağımızdan kuşkumuz yok. Tarihi birlikte yazmak için geleceğe bakıyoruz. ABD’nin otoyolları, otomatikleştirilmiş sürüş teknolojisini geliştirmek için mükemmel bir yer” dedi.

Daimler’in kendi otomatik sürüş teknolojisi şu an ikinci düzeyde. Münasebetiyle araçlarında hâlâ bir şoför bulunması gerekiyor. Direksiyon denetimi yeteneği de önümüzdeki güncellemelerle sağlanacak ve 2020’nin birinci çeyreğinde geniş alanda kullanıma açılacak.

Başa dön tuşu