Yerli Otomobilin Neden Yan Aynaları Yok?

Yerli otomobil 27 Aralık 2019’da birinci defa görücüye çıkacak. Aracın teknik özellikleri uzun müddettir gündemdeyken merak edilen dizaynına dair birinci ayrıntılar, geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından paylaşılan birinci fotoğraflarla, dizayna dair kıymetli ayrıntılar ortaya çıkmış oldu. 

TOGG’un yerli arabanın tasarımı için İtalya merkezli Pininfarina şirketiyle anlaştığı ayrıntısı ortaya çıkmıştı. TOGG, bu bilgiyi resmi olarak doğrulamadı. Paylaşılan birinci fotoğraflardaki ayrıntılar ise Pininfarina’nın tasarımı olan kimi konsept SUV modelleriyle büyük benzerliklere sahip. Örneğin yan aynaların olmaması detayı üzere. 

Solda yerli arabanın paylaşılan birinci fotoğrafı, sağda ise Pininfarina’nın K350 ismindeki konsept tasarımı var:

Örtünün dışına yansıyan çizgiler, yerli arabanın K350 modeline çok çok benzediğini geçtiğimiz hafta sizlere açıklamıştık. Bu imajlardaki bir öbür değerli nokta ise yan aynaları. Pininfarina K350’nin alışılagelmiş aynalar yerine iki ince ve uzun çıkıntıya sahip olduğunu görüyoruz. 

Bu çıkıntıların ucunda ise ayna yerine kullanılacak kameralar bulunuyor. Yerli arabanın fotoğrafında ise kameraların bulunduğu branda kısmının birçok boş ve büyük ihtimalle içerisinde K350 üzere kamera çıkıntıları var. Bir öbür deyişle yerli araba, yan aynalara değil, yan ayna kameralarına sahip olacak. 

Ayna yerine kamera kullanılması bizi bir sonuca daha götürüyor. Kelam konusu kameralardan gelecek imajlar, aracın içinde şoföre sunulacak. Bunun için de sürüş esnasında konforu bozmayacak biçimde pozisyonlandırılmış ekranlara muhtaçlık var. Sürüş alışkanlıklarını etkilememek ismine bu ekranlar, birçok misal dizaynda ön kapıların içerisine yada torpidonun iki yanına montajlanıyor.

Yan aynalar yerine kamera kullanımı ise son devirde pek çok araba üreticisi tarafından benimsendi. Mercedes ve Audi'nin 2019 model araçlarının bilhassa elektrikli olanlarında yan aynalar yerine kameralar kullanıldığını gördük.

%100 elektrikli olacağı katılaşan yerli araba C segmentinde ve SUV yapısına sahip bir araç olacak. Batarya dayanıklığı, şarj imkanlarına dair şu an için bir ayrıntı açıklanmadı. Tüm sorularımızın yanıtlarını 27 Aralık’ta gerçekleşecek ön tanıtım etkinliğinde alacağız.

Başa dön tuşu