Yerli Otomobilin Prototipi 2019 Sonunda Hazır Olacak

Yerli araba çalışmaları sürat kesmeden sürdürülmeye devam ediyor. Hususla ilgili olarak da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank birtakım açıklamalarda bulundu. Varank, yerli arabanın Türkiye endüstrisinin gelişmesi ve dönüşümüne büyük katkısının olacağını söyledi.

Varank yapmış olduğu açıklamalarda yerli arabanın iş takviminde rastgele bir gecikmenin olmadığını belirterek, 2019 yılının sonunda yerli arabanın birinci prototipini göreceğimizi tabir etti.

Yapılan açıklamalara nazaran arabanın iki boyutlu çiziminin tamamlandığını, üç boyutlu çizimler üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyleyen Varank, yerli araba projesinin yalnızca araba olarak düşünülmemesi gerektiğini, bu projenin bir teknoloji projesi olduğunu, elektrikli arabaların yaygınlaşmaya başladığı bir devirde bu türlü bir projenin, ülke iktisadı ve araba kesimi için büyük bir ehemmiyet taşıdığını belirtti. 

2019 yılının sonlarına gerçek protopin hazır olmasından sonra uzun bir test sürecine gireceğini belirten Varank, 2022 yılında arabanın yollarda olacağını söyledi. Şu an için çoğunluğunu mühendislerin oluşturduğu 50 kişilik bir grubun çalışmalarını sürat kesmeden sürdürdüğünü belirten Mustafa Varank, bu takımın de genişlemeye devam ettiğini ve maksatlarının 300 kişilik bir takım kurmak olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu