YIlın Otomobili Belli Oldu – 2023

Otomobil sanayisinin en itibarlı ödüllerinden biri olan ‘Avrupa’da Yılın Otomobili’, bu yıl da sahibini buldu. Brüksel Araba Fuarı kapsamında sahibini bulan ödül, Stellantis çatısı altında faaliyet gösteren Jeep’in yakın vakitte tanıttığı elektrikli SUV Avenger’a gitti.

Araç, 23 ülkeden önde gelen 57 otomobil gazetecisinden oluşan bir heyetin oylamaları sonucu büyük mükafatı kazanmayı başardı. Geçtiğimiz aylarda markanın birinci elektrikli arabası olan Avenger, heyetten 328 puan alarak açık orta farkla birinci oldu.

Avenger, Volkswagen ID Buzz, Peugeot 408 üzere modelleri geride bıraktı

Jeep’in küçük SUV modeli, yakın vakitte tanıtılan birçok kıymetli arabası geride bırakarak birinci oldu. İkinci sırada 241 puanla Volkswagen’in retro minibüsü ID Buzz yer alırken üçüncü sırada ise 211 puanla Nissan Ariya yer aldı. Finale kalan araçların aldığı puanlar ve sıralamaları ise şu halde;

Sıralama Otomobil Puan
1 Jeep Avenger 328 puan
2 Volkswagen ID Buzz 241 puan
3 Nissan Ariya 211 puan
4 Kia Niro 200 puan
5 Renault Austral 163 puan
6 Peugeot 408 149 puan
7 Subaru Solterra / Toyota bz4X 133 puan

Geçtiğimiz yılki mükafatı Kia’nın elektrikli modeli EV6 kazanmıştı. 2021 yılında Toyota Yaris, 2020’de Peugeot 208, 2019’da ise Jaguar I-Pace mükafata sahip olmayı başarmıştı.  

Yılın Arabası mükafatı nasıl veriliyor?

Avrupa’da Yılın Arabası Mükafatları, bu yıl 60. yılını kutladı. Ödül merasiminde birçok ülkeden gelen gazetecilere toplamda 25 puan verme hakkı tanınırken bir arabaya en yüksek 10 puan verilebiliyor. Her heyet üyesinin de 25 puanı en az beş araç ortasında dağıtması isteniyor. Bu formda de en yüksek puanı alan araç mükafatın sahibi oluyor. Seçimlerde en çok göz önüne alınan faktörler ise araçların teknik özellikleri ve fiyatının karşılığını verip vermemesi.

Yazımızın başında söylediğimiz üzere heyet bu sene 23 ülkeden 57 gazeteciden oluştu. Daha evvel bu sayı 61’di fakat, Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyon nedeniyle Rusyalı gazeteciler heyetten çıkarıldı.

Jeep Avenger özellikleri

Stellantis’in bir markası olan Jeep, Avenger’ı ekim ayında tanıtmıştı. Kompakt bir SUV olan araba, 154 beygir gücü ve 260 Nm torka sahip elektrik motora sahipti. 54 kWh’lik batarya paketiyle gelen araç, tam dolu şarjla 400 kilometre menzil sunuyordu.

Araç, 40 bin dolar civarlarından satışa sunulmuştu. Ayrıyeten arabanın 2023 yılının ikinci çeyreğinde ülkemize gelmesinin beklendiğini eklemeden geçmeyelim. Avenger hakkındaki tüm ayrıntılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yılın Arabası Ödülleri’nde finale kalan öbür araçlar hakkındaki tüm ayrıntılar için ise aşağıdaki içeriklerimize göz atmak isteyebilirsiniz;

 

Başa dön tuşu