Aston Martin, Formula 1’e Şampiyonluk İçin Döndü

İkonik İngiliz markası Aston Martin, 60 yıl sonra kendi grubu ile Formula 1’de! 2021 yılında Formula 1’in en çok beklenen gruplarından biri olacağı kesin
Aston Martin’in 1959 yılında başlayan fakat çeşitli talihsizlikler nedeniyle kısa süren Formula 1 serüveni, 2021 itibariyle tekrar start alıyor. Racing Point’in sahibi, Kanadalı iş insanı Lawrence Stroll tarafından İngiliz devi Aston Martin’e kıymetli bir yatırım yapıldı. Stroll, bu yatırım ile Racing Point kadrosunun 2021 Formula 1 dönemi için Aston Martin Formula 1 ekibi olarak pistlere dönüşünü müjdeledi. Ayrıyeten Aston Martin’in Red Bull ile iş birliğinin 2020 dönemiyle birlikte bittiğini de hatırlatalım.
Racing Point grubu, F1 tutkunları tarafından “pembe takım” olarak da biliniyor. 1991 yılından bu yana pistlerdeler. Birinci başta Jordan Grand Prix Kadrosu olarak anılsalar da 2006 yılında Midland Grup’a satıldılar ve Midland F1 (MF1) Grubu olarak Formula 1’e devam ettiler. 2008’de bu kere Force India Ekibi olarak yarışırken sonraki yıllarda Racing Point Force India olarak F1’de yerlerini aldılar. 2019’da yeni bir satış gerçekleşti ve grubun ismi BWT Racing Point oldu. Pilotları, Lance Stroll ve Sergio Perez’di. Racing Point’in isim değişikliği ile bir arada yeni çehresi olan Aston Martin, ünlü pilot Sebastian Vettel ile el sıkıştı. Aston Martin’in ikinci pilotu ise Lance Stroll oldu.

ŞAMPİYONLUK İÇİN DÖNDÜLER

2021 yılından itibaren ise yeni grubun ismi, Aston Martin Formula One Team. 1 Ocak 2021 itibariyle yeni logo tanıtılırken bu yıl yarışacak yeni araç ve renk nizamı de Şubat ayında açıklanacak.
Le Mans 24 Saat’i kendi sınıfında birden fazla defa kazanan ikonik İngiliz markası Aston Martin, artık Formula 1’de de tezini ortaya koyacak. Lawrence Stroll, Formula 1’de şampiyonluğu kovalayacaklarından emin: “Aston Martin, Le Mans 24 Saat üzere üst seviye memleketler arası motor sporlarında büyük muvaffakiyetler elde etmiş bir marka. Artık de tarih kitaplarında yeni bir sayfa yazma fırsatımız var. Bu, Aston Martin markasını seven herkes için, Formula 1 taraftarları ve sporun kendisi için çok heyecan verici.”
Milletlerarası Araba Federasyonu (FIA) tarafından yapılan açıklamaya nazaran Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 2021 dönemi, 21 Mart 2021 tarihinde Avustralya Grand Prix’si ile başlayacak; 5 Aralık 2021 tarihinde Abu Dabi Grand Prix’si ile sona erecek. 23 etaplık yeni dönem takviminde birinci kere Suudi Arabistan da var. 25 Nisan’da yapılacak yarışın daha sonra açıklanacağı takvimde, Türkiye Grand Prix’si yok.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu