Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasının 625 TL Cezası Olacak

Şehirler ortası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği kullanılması, vilayetlerin hava ve iklim kurallarına nazaran yılın belli dönemlerinde zorunlu tutuluyor. Kelam konusu yetki, bakanlık tarafından valiliklere de devredilebiliyor.

Kış lastiği takma mecburiliği 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların şoförlerine 625 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak tekrar değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 prestijiyle güncellenecek.

Kış lastiği uygulaması hangi araçlar için mecburî?

Resmi Gazete'de kış lastiği mecburiliği hakkında verilen bilgilere nazaran; kamyon, alımlı, tanker ve otobüs çeşidi araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin; kamyonet, minibüs ve arabaların tüm lastiklerinin; ayrıyeten seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması gerekiyor. Aracınızda lastik zinciri bulunması, kış lastiği takmamanıza mazeret olamayacak.

Yük ve yolcu nakliyeciliği yapanlar dışındaki özel araçlar için uygulama zarurî değil lakin can ve mal güvenliği için kış koşullarında tüm araçların kış lastiği kullanması öneriliyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu yerlerde yaz lastiklerine oranla daha uygun yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Başa dön tuşu