Mercedes-Benz’in Konsept Otomobili Vision EQS

Doksanlarda geleceği, fırınlanmış tavuk üzere alüminyum folyolarla kaplı kıyafetler ve krom kaplamalar ile hayal ediyorduk. 2000’lerde onun yerini bilgisayar arayüzleri ve ledler, bilhassa de mavi ledler aldı. Mercedes-Benz’in yeni arabası Vision EQS de “Yeni Tron sinemasında kullanılacak” yazsak inandıracak halde mavi ışıklarla süslü. 

Bu göz alıcı konsept arabası, ‘organik birleşim, estetik dinamizm, lüks cömertlik ve aerodinamik zerafet’in gerçekten ‘ideal harmonisi’ne sahip. Araç için aslında firmanın reklam departmanının bir metin yazmasına bile gerek yokmuş, çünkü aracı gören zati bu türlü hissediyor. 

Mercedes-Benz’in çok da uzak olmayan bir gelecekte üreteceği S-Class elektrikli arabalar hakkında bilgi veren konsept, büsbütün otonom sürüş sistemine sahip değil. Gerçekte araç ön ve art akslarda bir elektrik motoruna ve orta alt kısımda yer alan bir bataryaya sahip. 

Bugünlerde alınabilen elektrikli araçlara benzeri halde aracın motoru 469 beygir güç üretiyor. Aracın menzili de 700 kilometreye yakın. Bu aralık etkileyici olsa da erişmesi imkansız bir menzil değil. Aracın 350 kW şarj kapasitesi, %80 menzile erişebilmesini sağlayacak batarya doluluk oranına yaklaşık 20 dakikada ulaşmasını sağlıyor. 

Aracın teknik özellikleri çok da o denli harikulâde değil fakat temel dikkat çeken de aracın teknik özellikleri değil. Bu modelde görünüş daha çok ön plana çıkıyor. 

Araca baktığınız anda gözünüze birinci olarak yeni mavi aydınlatmalı ızgara ve far sistemi çarpıyor. Mercedes’in “tek yay” ismini verdiği halde ince mavi bir aydınlatma şeridi, aracın etrafında 360 derece dönüyor. Bu ince çizgi, siyah üst kısım ile metalik alt kısmı birbirinden ayırıyor. 

LED ön ızgarayı aydınlatan 940 farklı LED ışık var. Aracın farları dijital ve ön tarafta da 3 boyutlu süzülme efekti yaratıyor. Art kısımda ise 229 LED var ve her biri minyatür Mercedes yıldızlarından oluşuyor. 

Aracın iç kısmı ise daha evvel de görüp sevdiğimiz işlevsel konsept iç dizayna sahip. Burada araç denetim sistemleri de bulunuyor. Mercedes bunu araç kullanmayı seven şahıslara bir hürmet duruşu olarak addediyor. 

Teknoloji açısından bakacak olursak, Mercedes’in MBUX sistemi bu araçta da kullanıldı ve çabucak her şeye dijital olarak ulaşmak mümkün. Dönüştürülmüş materyaller organik olarak kullanılıyor. Vision EQS, Frankfurt’ta 12 Eylül’de başlayacak olan 2019 Frankfurt Araba Fuarı’nda en çok ilgi görecek arabalardan biri olacak.

Başa dön tuşu