15 Milyon TL’lik Elektrik Otomobil: Pininfarina Battista

İtalyan hiper araba üreticisi Pininfarina, elektrikli araba pazarına da giriş yaptı lakin kendi şeklini da göstermeyi ihmal etmedi. İtalyan firmanın büsbütün elektrikli arabası Battista, 1900 beygir güç üreten bir motora sahip ve azamî suratı ise saatte 350 kilometre.

Geçen ay prototipi ortaya çıkan araç, bu hafta gerçekleştirilen New York Araba Fuarı’nda ziyaretçilere tanıtıldı. Aracın menzili 460 kilometreden fazla. Araç 100 kilometreye ulaşma konusunda F1 araçlarını, 180 kilometreye ulaşma konusunda ise F16 savaş uçaklarını geride bırakabiliyor.

Firmanın tezine nazaran Battista, dünyanın birinci büsbütün elektrikli GT hiper arabası oldu. Araç, olağan yollarda kullanılabilecek en güçlü motora sahip olmakla övünüyor. Pininfanina Battista’nın üretimi gelecek yıl başlayacak.

Pininfanina, benzinli araçların etraf kirliliği ile ilişkilendirildiği periyotta lüks ve performansı, sürdürülebilir halde ve suçluluk duymadan kullanabilmeyi sağlıyor. Üst hakikat açılan kapıları, keskin çizgili ve lüks iç dizaynıyla dikkat çeken araçtan yalnızca 150 tane üretilecek. Araçların 50’si ABD, 50’si Asya ve 50’si de Avrupa’da satılacak.

Pininfarina ismiyle birinci üretilen araç bu olmasına karşın firma aslında pek çok kıymetli aracın dizaynına imza atan bir tasarım konutu olarak biliniyor. Firma kendi ismiyle birinci kere üretim yaparken, modele de kurucuları Battista Pininfarina'nın ismini verdi. 

Araçların teslimi 2020 yılında başlayacak.

Başa dön tuşu