2024 Mercedes-Benz CLA Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Alman araba devi Mercedes-Benz, sevilen modeli CLA’nın uzun müddettir beklenen yeni modelini bugün bizlerle buluşturdu. 2024 CLA Coupe, yenilenmiş bir görünüm, gelişmiş teknolojiler ve performans yükseltmeleriyle birlikte geldi.

Otomobil devi, yenilenen CLA modellerini Hyper Blue ve Starling Blue olarak isimlendirdiği iki yeni renk seçeneğiyle sunuyor. Ayrıyeten üç yeni tekerlek dizaynının da aileye katılacağı belirtiliyor. Lafı uzatmadan gelin daima bir arada yeni CLA ailesinin özelliklerine göz atalım.

Karşınızda yeni Mercedes-Benz CLA

Tasarım olarak bakacak olursak Mercedes’in arabası büsbütün yenilemediğini görüyoruz. Şirket, bunun yerine küçük fakat tesirli değişikliklere gitmiş. Örneğin ön ızgara Mercedes’in ikonik yıldızından oluşturulmuş. Ayrıyeten ön ve art farların dizaynlarında da değerli değişiklikler yapılması gözden kaçmıyor. Şirketin bu güncellemelerle arabası çok daha şık yaptığını söyleyebiliriz.

Otomobilin giriş paketinde önden çekişli CLA 250 ve dört tekerlekten çekişli CLA 250 4Matic’le karşılaşıyoruz. Arabalar, 221 beygir gücü üreten 2.0 litrelik turboşarjlı dört silindirli motor kullanıyor. Ayrıyeten yeni bir elektrikli artırma organı da geliyor ve araçlar hızlanmaya yardımcı olmak için 48 voltluk bir hibrit sistem kazanıyor. Bununla birlikte 13 ekstra beygir gücünün eklendiğini belirtmekte yarar var.

AMG tarafına gelecek olursak 35 ve 45 S modellerini görüyoruz. 35’in de 48 voltluk sisteme sahip olduğunu belirtelim. Bu araçta 302 beygir gücü üreten turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motor ve sekiz vitesli çift kavramalı şanzıman dikkat çekiyor. 45 S ise 382 beygirlik evvelki versiyonun bilakis 416 beygir gücü üretiyor. Tork pahası ise 480 Nm olarak aktarılıyor. Araba, 0’dan 100’e 4 saniyede çıkıyor.

CLA’nın iç kısmına baktığımızda da iyileştirmeler yapıldığını görüyoruz. Arabaların içinde MBUX bilgi-eğlence sistemini çalıştıran 10,3 inçlik gösterge paneli ve 10,3 inçlik dokunmatik ekran bizi karşılıyor. Klasik, Dinamik ve Sportif olmak üzere üç ekran tarzının eklendiğini belirtelim.

Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, çeşitli iç döşeme seçenekleri, deri direksiyon (isteğe bağlı biçimde ısıtmalı olabiliyor) da öteki dikkat çeken özelliklerden. 360 derece kamera manzaralı park asistanının standart olduğunu da söyleyelim.

Mercedes-Benz, yeni CLA ailesinin bu yıl içerisinde ABD’de çıkış yapacağını belirtirken net bir tarih vermedi. Ayrıyeten fiyat konusunda da şimdi bir bilgi yok. Araçların yollara çıkışına yakın fiyatın belirli olacağını söyleyebiliriz.  

Başa dön tuşu