2024 Model Mercedes-Benz E-Serisi’nin İç Tasarımı Gösterildi

Mercedes-Benz, 2024 model E-Serisi’nin iç tasarımını ilk kez gösterdi. Ayrıca şirketin geleceğe yönelik planları da açıklandı. Mercedes-Benz, çıtayı yükseltmekte kararlı gibi görünüyor.

Alman otomobil devi Mercedes-Benz, dikkat çekici bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlikte, en çok tercih edilen modelleri arasında yer alan E-Serisi’nin yeni iç tasarımını gösteren Mercedes, araçlarına getireceği yeni teknolojileri de açıkladı. Mercedes-Benz’in açıklamaları, otomobillerinin her zamankinden daha teknolojik olacağını gözler önüne seriyor.

Mercedes-Benz’in açıklamalarına göre 2024 model E-Serisi otomobiller, yepyeni bir iç mekan tasarımına sahip olacaklar. Bu tasarımdaki detaylara baktığımızda, 3 devasa ekran ile karşılaşıyoruz. Bu ekranlardan biri zaten gösterge ekranı. Diğer iki ekran multimedya odaklı. Mercedes-Benz E serisi artık hem orta konsolda hem de ön koltuğa oturan yolcu için iki ayrı multimedya ekranı sunacak.

Mercedes-Benz E-Serisi’nin iç tasarımı işte böyle görünecek

Mercedes-Benz E-Serisi

Mercedes-Benz, ikili multimedya ekranını “Superscreen” olarak isimlendiriyor. MBUX isimli bilgi-eğlence sistemini kullanmaya devam eden Superscreen ekran yapısı, artık çok daha gelişmiş. Bu bağlamda; Entertainment Plus paketini satın alan bir tüketicinin otomobilinde 5G desteği bulunacak. Ayrıca yapılan yazılımsal iyileştirmeler, E-Serisi’nin bilgi-eğlence ekranlarının istenildiği gibi özelleştirilmesine imkan tanıyor. 

En İyi Araba Üreten Markalar Açıklandı: Tesla, Mercedes ve Volkswagen İlk 10’a Bile Giremedi…

2024 model E-Serisi otomobiller, 17 hoparlörlü bir ses sistemi ile gelecek. Bu ses sistemi Dolby Atmos desteğinin yanı sıra Apple Music üzerinden Spatial Audio desteği sunacak. İç tasarımı zenginleştiren ambiyans aydınlatma, istenirse müziklerle entegre çalışabilecek

TikTok ve Zoom önceden yüklü olacak. Selfie kamerası ile görüntülü görüşme yapılabilecek!

Mercedes-Benz

Otomobillerdeki bilgi-eğlence sistemleri, Android Auto veya Apple CarPlay aracılığıyla bazı yazılımlar için destek sunarlar. Mercedes-Benz’in yenilenen MBUX‘u ise buna ihtiyaç duyurmayacak. Öyle ki TikTok, Vivaldi web tarayıcı, Webex by Cisco isimli video konferans uygulaması ile Zoom da bilgi-eğlence sisteminin bir parçası olarak kullanıcıya sunulacak. Üstelik 2024 model Mercedes-Benz E-Serisi otomobiller, video konferanslar için bir de selfie kamerasına sahip olacaklar.

İsteyen yolcular oyun oynayabilecek!

Mercedes-Benz MBUX

Mercedes-Benz’in yenilenen bilgi-eğlence yazılımı, ön koltukta oturan yolculara oyun oynama imkanı tanınacak. Ancak burada önemli bir kısıtlama var. Yolcu koltuğunda oturan kimse yoksa, oyun oynamaya imkan tanıyan panele giriş yapılamayacak. Mercedes-Benz, bu özellik sayesinde sürücünün sadece yola odaklanmasına yardımcı olacak. Buna paralel olarak, ekranlardaki ışık teknolojisi ile sürücünün yola odaklanmasına yardımcı olunacak. Yolcu oyun oynarken, sürücü bundan etkilenmeyecek.

Mercedes-Benz ile Google, navigasyon sistemleri için özel bir anlaşma imzaladı!

Mercedes-Benz E-serisi 2024

Mercedes-Benz, gerçekleştirdiği etkinlikte sadece 2024 model E-Serisi’nin iç tasarımını göstermekle yetinmedi. Şirket geleceğe yönelik planlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda; ABD merkezli teknoloji devi google ile yeni bir iş birliği duyurusu yapıldı. Bu iş birliği, Mercedes-Benz’in birkaç yıl sonra kullanmak üzere geliştirmekte olduğu MB.OS isimli işletim sistemiyle ilgiliydi.

Mercedes’lerin Arkasında Yer Alan Harflerin “Öyle miymiş?” Dedirten Anlamları

Google ile yapılan iş birliği kapsamında Google Haritalar platformu, Bulut ve YouTube platformları otomobillere entegre edilecek. Sürücüler, navigasyonu aktifleştirdiğinde bulundukları yer ile ilgili detaylı bilgi edinebilecekler. Ayrıca gerçek zamanlı trafik bilgileri ile rota yeniden yönlendirmeleri, Mercedes-Benz otomobillerde otomatik olarak yapılacak. Mercedes-Benz’in sürüş yardımcıları ise Google Haritalar’dan aldığı verileri kullanarak; otomatik yavaşlama ve güvenli viraj dönüşleri için hesaplar yapacak. 

Mercedes-Benz’in otonom sürüş sistemi de gelişmeye devam edecek!

Mercedes-Benz otonom sürüş

Mercedes-Benz, otonom sürüş sistemi için Luminar ile iş birliği yapıyor. LiDAR sensör üretimi yapan şirket, Mercedes-Benz’in otomobillerine önemli yetenekler kazandırdı. İşte bu yeteneklerin kapsamını genişletmek amacıyla, Mercedes-Benz ve Luminar iş birliğinin kapsamı genişletildi. “Milyarlarca dolarlık” olarak duyurulan anlaşma Mercedes-Benz’in otonom sürüş sistemine çağ atlatacak.

Mercedes-Benz, 2022’de Türkiye’de Kaç Otomobil Sattığını Açıkladı

Mercedes-Benz’in üzerinde çalıştığı yeni otonom sürüş sistemi, bir otoyolda 130 km/s hıza kadar eller serbest sürüşe imkan tanıyor. Ayrıca şehir içi sürüş yardımları da geliştirilecek. Mercedes-Benz ile Luminar iş birliğinin sonuçlarını, önümüzdeki yıllarda daha net bir şekilde göreceğiz.

Mercedes-Benz’in otonom sürüş sistemini test ettiğimiz videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak :
https://group-media.mercedes-benz.com/marsMediaSite/en/instance/ko.xhtml?oid=55301600&ls=L2VuL2luc3RhbmNlL2tvLnhodG1sP29pZD00ODM2MjU4

Başa dön tuşu