ABD Yan Aynalar Yerine Kameraları Test Etmeye Başlıyor

Araba üreticileri yıllardır şoförlerin hayatlarını kolaylaştırmak için arabalarına en kolay halde yerleştirebilecekleri teknolojileri arıyorlar. Üreticilerin şu sıralar gündeminde olan yenilik ise otomobillerde bulunan aynaların kameralarla değiştirilmesi. Üreticiler bu sayede şoförlerin daima başlarını çevirmelerinin ve dikkatlerini dağıtmalarının önüne geçmek istiyorlar.

Bu sistemin kullanımına birçok ülkede müsaade verilse de Amerika Birleşik Devletleri sistemi hâlâ onaylamış değil. Lakin ülkenin karayollarında güvenliği denetleyen kurum sonunda hamleyi yaptı ve yeni teknolojinin test edilmesine onay verdi.

ABD'nin karayolu kontrol organı testlere başlanacağını duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), araçlarda bulunan aynaların yerini kameraların alması için yeni çalışmalara başladığını duyurdu. Çalışmaların birinci basamağı hafif araçlarda bulunacak sistem üzerine odaklanırken ilerleyen kademelerde ağır kamyonlara da odaklanılacak.

NHTSA, arabalarda bulunan yan aynaların ve dikiz aynalarının kameralarla değiştirilmesi için yıllardır çalışmalar yapıyordu. 2014 yılında Dünya’nın en büyük araba üreticilerinin kimileriyle yapılan bir ticaret mutabakatı NHTSA’nın Amerika’da kullanılan araçlarda kamera kullanımına müsaade vermesine yol açmıştı.

Otomobil üreticilerinin talepleri hala değerlendirilme kademesinde olsa da üreticiler, kameralı sisteme sahip araçlarını 2018 yılında kamera kullanımına müsaade veren öbür ülkelere satmaya başlamışlardı.

Çalışmalar nasıl yapılacak ve pahalandırılacak?

NHTSA tarafından yapılacak çalışmalarda hem seri üretimde olan araçlar hem de daha sonradan kamera takılarak değiştirilmiş araçlar kullanılacak. Hafif araçların testinde ise en az iki test arabası hem fizikî ayna hem de kamera sistemlerine sahip olacakken öteki araçlar yalnızca kameralara sahip olacak. Ağır araçların test prosedürleri ise şimdi netleştirilmiş değil.

Yeni sistemin güvenliği ise hem sistemin sunduğu performans hem de şoförlerin tesirli ve rahat bir biçimde sistemi kullanabilmeleri üzerinden ölçülecek. NHTSA’nın açıklamasına nazaran yapılan çalışma, şoförlerin göz ve sürüş davranışlarının ve şerit değiştirme hareketlerini nasıl yaptıklarının araştırılmasını ve karşılaştırılmasını amaçlıyor.

Başa dön tuşu