Alfa Romeo CEO’su: Türkiye En Büyük Üç Ülkeden Biri Olabilir

2022 yılı boyunca Türkiye’de yalnızca 820 araba satışı gerçekleştiren İtalyan araba markası Alfa Romeo‘nun CEO’su Jean-Philipe Imparato, İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette bölüme ait değerlendirmelerde bulunan Imparato, Türkiye’deki pazar hisseleri ile ilgili de dikkat çeken çıkışlar yaptı. 

CEO’ya nazaran Alfa Romeo, 2022’de Türkiye’deki satışlarını dörde katladı. Bu büyümenin devam edeceğini söyleyen Jean-Philipe Imparato, Alfa Romeo’nun birkaç yıla kalmadan yüzde 1 pazar hissesine ulaşacağını düşünüyor. CEO, “Bu gerçekleşirse Türkiye, Alfa Romeo açısından dünyanın en büyük üç ülkesinden biri haline gelir. 2023’te Türkiye’de satışları ikiye katlayacağız.” sözlerini kullandı. 

  • Not: 2022’de Türkiye’de 592.660 adet araba satışı gerçekleştirildi. Alfa Romeo CEO’sunun hayalinin gerçek olması demek, şirketin 5.927 adet otomobil satması manasına geliyor. 2022 yılı pazar bilgileri ile ilgili ayrıntılı bilgi için buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

“Türkiye, İtalya ve Kuzey Amerika’dan sonra gelecek”

En büyük pazarlarımız sırasıyla İtalya, Kuzey Amerika, Almanya, İspanya ve Fransa. Türkiye gelecek yıl bunun etrafında yarışacak. Yeni jenerasyon arabaları piyasaya sürdüğümüzde Türkiye birinci beşte olmalı. Ülkeniz sahip olduğunuz pazarın ve segmentlerin yapısı ile birinci beşte yer alabilir.” diyen Alfa Romeo CEO’sunun Türkiye’ye ile ilgili geleceğe yönelik planları ise daha da büyük. Jean-Philipe Imparato’ya nazaran Türkiye, birkaç yıl içerisinde Alfa Romeo’nun en büyük üç pazarından bir tanesi olacak.

Alfa Romeo CEO’su Jean-Philipe Imparato tarafından yapılan açıklamalarda değinilen konulardan bir tanesi de modeller ile ilgiliydi. CEO’ya nazaran Alfa Romeo, her yıl yeni bir model ile karşımıza çıkacak. Böylece şirketin eser gamı genişlemiş olacak. Bu bağlamda; bu yıl tanıtacakları birinci model ile ilgili de konuşan CEO, “Bu bilgiyi birinci kere burada açıklıyorum. Aracın ismini artık açıklayamam fakat 2023’ün sonuna kadar açıklayacağım. Ayrıyeten, bizim için bir birinci olarak, bu araç için tüketicilerden isim seçmelerini isteyeceğim.” diyerek, yeni modelin duyurusunu gerçekleştirmiş oldu.

Alfa Romeo CEO’su, her ne kadar kendileri için olumlu bir tablo çiziyor olsa da Alfa Romeo ile ilgili Türkiye’deki algı daha çok “tutmadı” biçiminde. Elbetteki bu algının geçerli bir nedeni de var. Bu husustaki içeriğimize aşağıdaki kontaktan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu