Tesla, Sorunlarını Çok Hızlı Bir Şekilde Hallediyor

Tesla, zayıf boya ve yapı kalitesi yüzünden kötü bir ün kazandı fakat Bloomberg tarafından yaklaşık 5.000 Model 3 sahibiyle yapılan bir anket, elektrikli araba üreticisinin bu sorunları çözme konusunda ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Bloomberg'in anketine katılanlar, Model 3'ün özelliklerinin birçoğuna çok yüksek puan verdi.

Araç sahipleri tarafından bildirilen yanılgı sayılarında geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği ile bu yılın üçüncü çeyreği ortasında %44'lük düşüş gözlemlendi ve bildirilen sıkıntıların sayısı, Bloomberg tarafından tahlil edilen 21 aylık dönemde eylül ayında en düşük seviyesine ulaştı. 

Tesla araçlarındaki meseleler büyük ölçüde azaldı:

Araç sahipleri, eylül ayında her 100 araçtan 35’inde sorun olduğunu bildirdiler. Bu sonuç, ankete dâhil edilen en makus ay olan şubat ayından sonra sorunların %65 azaldığı manasına geliyor. Bloomberg'e bildirilen büyük meseleler arasında boya, panel boşlukları, çizikler ve ezikler bulunuyordu.

2018 yılının ocak ayı ve 2019 yılının eylül ayı ortasında yeni araç sahipleri, 100 yeni araç için ortalama 66 sorun bildirdi. Bloomberg; Tesla ve araba sanayisinin geri kalanı ortasında direkt karşılaştırma yapmanın zor olduğunu belirtti. Consumer Reports, güvenilirlik sorunları nedeniyle internet sitesinde Model 3 ve Model S önerilerini yayından kaldırdı. Ayrıyeten platform, Tesla'nın Model X SUV'sini de önermiyor.

Bloomberg'in anketine katılan şoförler, Model 3'ün özelliklerinin çoğuna yüksek puan verdi. Model 3'ü kullanmaktan ne kadar keyif aldıkları sorusuna kullanıcıların verdiği puanların ortalamasıysa 5 üzerinden 4,97 oldu.

Model 3'ün bataryası, iç görünümü ve dokunmatik ekran kontrolleri de 4,85'ten yüksek puan alarak Tesla'nın bu hususta başarılı olduğunu gösterdi. Arabanın otomatik cam silecekleri ve sesli komut sistemiyse 4,0 altında puan alan tek özellikler oldu.

Başa dön tuşu