Anket: Elektrikli Araba mı Yoksa Benzinli Araba mı?

Araştırmalar, gelecekte araç sahibi insanların önemli oranda azalacağını gösteriyor. Fakat bunun nedeni ne çevresel ne de ekonomik. Otonom sürüş sistemleri sayesinde siz dururken aracınız öteki beşerler için çalışarak para kazandırabilecek. 

Şimdilik kendi aracımızı başka insanların kullanımına açma niyeti saçma gelebilir. Otonom sürüş sistemlerine o kadar güvendiğimiz vakit bu mevzuyu tekrar masaya yatıracağız. 

Diğer taraftan akaryakıt üzere petrol ve türevi yakıtların üretimi ve tüketimi sırasında etrafa verdikleri ziyanı artık çıplak gözle görebiliyoruz. Son 20 yılda dünya çapında üretilen araç sayısı neredeyse ikiye katlanmış durumda. Elbette bu muhtaçlığın dünya nüfusundaki artış ölçüsü ile ortasında hakikat bir orantı daha var. Üretimin artması doğal, fakat insan ve araç sayısının arttığı dünyada oksijen giderek azalıyor. 

Ford’un öncülük ettiği çağdaş otomotiv sanayisine, postmodern bir yaklaşımla Tesla üzere üreticiler hâkim olmaya başlayacak. Üretim maliyeti düşük, satış fiyatları ucuz ve güç tüketiminde akaryakıtlı rakiplerine kıyasla kat kat avantajlı olan elektrikli araçlar yolların yeni efendisi olmaya hazırlanıyor. Üstelik yazının başında bahsettiğimiz otonom sürüş ve araç paylaşım sistemleri, akaryakıtlı araçların yüzüne bile bakmayacak. 

Peki ya motorun sesi, egzozun titremesi? Elektrikli araçlar tutkuları anlayabilir mi?

İşte en büyük soru da bu. Bir an için büsbütün sessiz bir Formula-1 yarışı ya da ralli karşılaşması izlediğinizi düşünün. Bir an için iki tekerlekli 1000cc’lik motorunuza bindiğinizde gaza bastığınız anda sivrisinek sesi duyduğunuzu hayal edin. O gürüldeyen, hatta kükreyen motorlar olmadığı sürece, arabalar bir zevk olmaktan çıkar mı dersiniz?

Otomobillerin ortaya çıkış maksadı her ne kadar zevki değil gereksinime yönelik olsa da bugün durum o denli değil. Bir otomobil alacak olsanız karşınızda her bütçe sınıfından düzinelerce otomobil bulunuyor. Mantıklı olarak paranızı en yeterli biçimde kıymetlendirmek istiyorsunuz. 

Otomobillerin bir muhtaçlık kadar bir zevk sorunu olarak karşılanmaları şoförler ortasında büyük tartışmalara da neden oluyor. 

Üreticilerin önümüzdeki 20 yıl içinde tahminen de büsbütün elektrikli araç üretimine geçeceklerini biliyoruz. Hibrit arabalar ise bu dönüşüme aracılık eden ortak modeller olarak karşımızdalar. Bu nedenle kesin varlıklarını sürdüremeyecekler. Gelecekte yollarda yalnızca elektrikli araçları göreceğiz.  

İşte bu dönüşümün eşiğindeyken üreticilerin değil, tüketicilerin fikirlerini merak ediyoruz. 

Lafı daha fazla uzatmayalım.

  • DİKKAT: Adil bir seçim yapmanız için hayali olarak iki aracında tüm kaidelerini eşitliyoruz. Seçmeniz gereken tek şey aracın güç tipi olacak.

Başa dön tuşu