Araç çağırma hizmetleri için yeni 100 elektrikli sedan Mobilize Limo

Taksi, özel kiralık araçlar ve filolara özel araç çağırma hizmetleri için ülkü 100 elektrikli sedan Mobilize Limo’nun dünya lansmanı, 8 Eylül’de 2021 IAA Münih Araba Fuarı’nda gerçekleşecek.

Mobilize Limo, 2022’nin ikinci yarısından itibaren profesyonel kullanıcılara yönelik araç ve hizmetleri içerecek esnek paketler sunacak.

Mobilize, taksi, özel kiralık araçlar ve filolarına özel 100 elektrikli motora sahip dört kapılı 4,67 m uzunluğundaki sedan araç Limo’nun lansmanını gerçekleştiriyor. Sadece abonelikle sunulan teklif, bireye özel mobilite tahlillerini içerecek.

Mobilize Limo, Renault Kümesi ve Jiangling Motors Group Co., Ltd (JMCG) tarafından 2018’de kurulan iştirak sayesinde ortaya çıktı. Araç, Renault Kümesi ve ağının 10 yılı aşkın müddettir desteklediği araç ve hizmet e-mobilite bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanıyor.

Bu orijinal model, Münih’teki IAA Mobility 2021 araba fuarında, 8 Eylül’deki Mobilize özel gününde Renault standında gün yüzüne çıkacak. Akabinde, 2022’nin ikinci yarısından itibaren 40 Mobilize Limo aracından oluşan bir filo, Avrupa’nın dört bir yanında kullanıma sunulması planlanan hizmetlerin onaylanması için alana sürülecek.

Mobilize CEO’su Clotilde Delbos, ilk Mobilize modeli Limo’nun, yeni markanın araç çağırma pazarında yaşanan dönüşüme yönelik olarak ortaya çıktığını belirterek,” Bir araçla esnek hizmetleri bir ortaya getiren bu teklif, Mobilize’ın kullanıcılara yeni gereksinimlerinde eşlik etme marifetini eksiksiz biçimde gösteriyor. Ayrıyeten Renault Grubu’nun mobilite hizmetlerindeki tecrübesi ve “RCI Bank and Services” şirketinin finans alanındaki gücünden doğan eşsiz teknik bilgiyi de ortaya koyuyor” dedi.

Araç çağırma hizmetleri için ülkü, uygun maliyetli ve emisyonsuz bir model

Avrupa’nın dört bir yanındaki araç çağırma pazarı (taksiler ve özel kiralık araçlar) büyük bir çıkış gösteriyor; şu anda 28 milyar Euro büyüklüğündeki pazarın 2030 itibariyle 50 milyar Euro’ya çıkması bekleniyor. Bu pazar tıpkı vakitte elektrifikasyon konusunda süratli ve yaygın bir büyüme gösterecek. Avrupa çapında ortaya çıkmaya başlayan düşük emisyon bölgelerinden ötürü trafik kısıtlamalarıyla karşı karşıya olanlar için elektrikli modellerin kısa mühlet içerisinde vazgeçilmez olması bekleniyor.

Mobilize Limo, itibarlı ve düşük maliyetli emisyonsuz araçlar arayan kullanıcılar için ülkü tahlil haline geliyor. Şarjlar ortasında yaklaşık 450 km menzile sahip aküsü (WLTP sertifikasyonu bekleniyor) ve sessiz sürüş tecrübesiyle, elektrikli mobilite konusunda kullanıcı ve filo yöneticilerinin sahip olabileceği telaşları azaltıyor.

Mobilize Limo taksiler ve öteki özel taşıma hizmetleri de dahil olmak üzere her çeşit kullanıcı için araç ve hizmetleri bir ortaya getiren ortak bir teklif olarak sunulacak. Mobilize’nin teklifi, ister tam vakitli, ister yarı vakitli ya da tek seferlik kullanıcılar olsun, herkese uygun hizmetlerin yer aldığı eksiksiz bir paket olacak. Bu hizmetler tıpkı vakitte öbür Renault Kümesi elektrikli araçları ile de kullanılabilecek.

RCI Bank and Services tarafından yönetilen Mobilize kiralama kontratları esnek kilometre ve mukavele mühletleri içerecek. Özgür çalışan kullanıcılar kullandıkça öde tahliline erişebilecek. Mobilize, Taksi, özel kiralık araç hizmetleri sunan filo operatörleri için Toplam Operasyon Maliyetini optimize etmek ve operasyonel kusursuzluğu sağlamak gayesiyle faaliyetlerine uygun eksiksiz bir tahlil sunmak (filo sevkiyatı, ödeme, araç şarjı, bağlanabilirlik…) için yeni kurulan ortak şirketlerden oluşan ağını genişletecek.

Mobilize paketleri birebir vakte üretici takviyeli garantiler, bakım, sigorta ve şarj tahlilleri üzere çeşitli hizmetleri içerecek. Her şey dahil rekabetçi paketler (detaylar daha sonra açıklanacak) ticari operatörlere huzurlu çalışma imknı sunacak.

Premium ve şık tasarım

Limo’nun 4,67 m uzunluğu, 1,83 m genişliği ve 1,47 m yüksekliği, onu D segmenti araçlara yaklaştırıyor. Kısa kaputu ve kademeli tavanıyla şık ve nizami bir 4 kapılı sedan olarak sunuluyor. Akıcı lakin dinamik profili çağdaş tasarımı ile uyumlu ve elektrikli araçlara geçişi yansıtıyor. En tanınan üç karoser rengiyle sunulan (Metalik Siyah, Metalik Gri, Parlak Beyaz) Limo, kalite algısını üst taşıyor.

Aracın bilhassa sahip olduğu ayrıntılar:

 • Kilit açıldığında açılan gömme kapı kolları
 • Sofistike aydınlatma imzalı LED farlar ve kayar göstergeler
 • Ön ve art kısımdaki Mobilize logoları ve yan dikiz aynalarının çabucak gerisinde yer alan özel “Mobilize Limo” marka göstergesi
 • 17 inç duman rengi kaplamalı lake alüminyum jantlar

Kabin içinde, Limo saten kaplama TEP (deri görünüm) ve yumuşak dokunma hissi veren ve temizlemesi kolay döşemesiyle sakinlik ve huzur hissi veriyor. İç kapı panellerinde aydınlatma şeridi mevcut ve metal eklemeler genel görünümü güzelleştiriyor. Öte yandan iç aydınlatmanın yedi farklı renk seçeneğiyle sunulması geniş bir yelpazede aydınlatma imknı sunuyor. Mobilize logosu direksiyona ve yer paspaslarında yer alıyor.

Gösterge paneli en yüksek kalite materyalleri ve dekoratif karbon ekleriyle segmentteki sedanları andırıyor. Gösterge panelinin üst kısmı boyunca uzanan iki ekranlı bir dijital arayüz mevcut: Gösterge panelinde 10.25 inçlik bir ekran ve multimedya denetimleri için gösterge panelinin ortasında 12.3 inçlik bir dokunmatik ekran yer alıyor.

Mobilize Araç Yöneticisi Gilles Normand “Limo’nun elektrikli motoru en bedelli kısmı. Böylelikle araç çağırmanın en yaygın olduğu kentlerde ülkü bir tercih haline geliyor. Nerede kullanılırsa kullanılsın yaklaşık 450 km’lik sürüş menziliyle şoföre bir ve hatta iki gün şarj etmeden kullanım imkanı sunuyor. Nizami, geniş ve ilişkili Limo Mobilize’nin hem profesyonellerin hem de müşterilerin muhtaçlıklarını karşılama marifetini ortaya koyuyor” dedi.

Kabin içindeki herkes için daha fazla konfor

Mobilize Limo’nun tasarımı, hizmet ve kullanım odaklı yapısıyla şoför ve yolculara hem konfor hem de pratiklik sunuyor.

Limo’nun şoför koltuğu ve arabanın son derece ilham verici ortamı, profesyonel şoförlere ergonomik ve akustik olarak en konforlu koltuğu sunmak için tasarlandı. Araçta sekiz adet elektrikli koltuk mevcut (bunların dördü ön yolcu kısmında yer alıyor), ayrıyeten direksiyon kolonunda hem yükseklik hem de derinlik ayarı yapılabiliyor. Böylelikle karoser tipi ne olursa olsun şoför ülkü konumda oturabiliyor. İki ön koltuk ortasında bir soğutmalı saklama bölmesi mevcut.

2,75 m’lik uzun aks açıklığı sayesinde Mobilize Limo art koltuktaki yolculara daha yüksek modellerde görebildiğimiz harikulâde konforu sunuyor (288 mm diz boşluğu). Geniş açılabilir art kapılar sayesinde yolcular art koltuğa kolaylıkla erişebiliyor. Art koltuk sırasında bilhassa düz taban sayesinde üç yetişkin yolcu konforlu bir formda oturabiliyor. Çıkarılabilir orta kol dayama yerinde iki bardak yeri mevcut. Art koltuktaki yolcular artlarında yer alan iki USB porttan birine akıllı telefon yahut tabletlerini takabiliyor. Ayrıyeten art kısımdaki ses denetim topuzlarına ve ayarlanabilir havalandırma ve aydınlatmalara da basitçe erişebiliyorlar.

Mobilize Limo’nun bagajı 411 litre yükleme kapasitesine sahip. Geniş istifleme alanı büyük valizler için ülkü. Bagaj yer panelinin altında süreksiz bir yedek lastik bulunuyor.

Hem problemsiz hem de heyecan verici sürüş deneyimi

Mobilize Limo 110 kW (150 bg) tam elektrikli yüksek performanslı motor ve 220 Nm tork gücüne sahip. Bu yüksek güç her şartta faal hızlanma sağlıyor ve çok emelli olarak kullanılabiliyor. Limo kent içi ve etrafındaki yollarda sıkıntısız ve yumuşak sürüş imkanı sağlıyor. 0-100 km/sa’ya 9,6 saniyede çıkabiliyor ve 140 km/sa azamî sürate erişebiliyor.

Sürücü üç sürüş modu (Eco, Olağan, Sport) ortasında seçim yapabiliyor. Rejeneratif frenleme düzeyi için de araç ayarlarından üç seçenek ortasında tercih yapılabiliyor.

11,2 m dönüş çapı sayesinde Limo kent içinde faal hareket kabiliyetine sahip. Ayrıyeten yaya ve öbür araçları arabanın varlığıyla ilgili uyaran bir VSP (Yayalar için Araç Sesi) sistemi mevcut ve sistem araba “Drive” modundayken 30 km/sa altındaki süratlerde her vakit etkin oluyor.

Basit ve tesirli bağlanabilirlik

Mobilize Limo’nun kabin içi multimedya sistemi, 12.3 inçlik ortaya monte dokunmatik ekran üzerinden akıllı telefon yansıtma imkanı sağlıyor.

Kullanıcılara özel bir Limo uygulaması tüm araba bilgilerini sağlıyor ve araba pozisyonuna ve birtakım özelliklere (örn. Açık/kapalı kapılar, ön sıcaklık düzenleme, akü şarjı) uzaktan erişim için kullanılabiliyor.

Her tıp şarj tahliliyle uyumlu

Mobilize Limo 60 kWs kapasiteli sıvı soğutmalı lityum iyon aküyle çalışıyor ve iki şarj ortasında yaklaşık 450 km (WLTP sertifikasyonu bekleniyor) sürüş menziline sahip. Bu birden fazla profesyonelin ağır kullanımda ortalama günlük aralığını (250 km/gün) karşılamaya yeterliyken, daha fazla yol kat etmeye alışmış şoförler için de bol ölçüde şarj kalıyor.

Mobilize Limo birden fazla yaygın AC ve DC şarj sistemiyle uyumlu. Tüm halka açık şarj istasyonlarına ve Wallbox tipi konut sistemlerine bağlanabiliyor. Ayrıyeten olağan bir prizle de şarj edilebiliyor. Süratli şarj olur ve yalnızca 40 dakikada 250 km sürüş menziline erişecek kadar şarj oluyor.

En gelişmiş teknolojiler ile optimum güvenlik

Ful LED farlarla sunulan Limo, mümkün olan en yeterli gece görüşünü sunuyor. Standart modelde sekiz hava yastığı (2 ön, 2 istikamet ön, 2 art, 2 perde) ve en âlâ ADAS özellikleri mevcut:

 • Adaptif Seyir Kontrolü
 • Kör Nokta Uyarısı
 • Şerit Değiştirme Takviyesi, Şeritte Kalma Takviyesi, Şeritten Ayrılma Uyarısı
 • Ön Çarpışma Uyarısı, Yaya Çarpışma Uyarısı, Gelişmiş Acil Durum Frenleme
 • Trafik İşareti Tanıma
 • Çevre Görüş Monitörü (AVM)
 • Ön ve art park sensörü
 • Arka Çapraz Trafik Uyarısı
 • Kapı Açık Alarmı

Pazara bağlı olarak, Mobilize Limo ısıtmalı koltuklar ve direksiyonu içeren bir Kış Paketi ile sunulabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu