Araçlarda Ortam Işıkları Aslında Kocaman Bir İllüzyonmuş

Otomobil üreticileri, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin bir elektrikli arabanın aküsünden çok fazla güç harcadığını biliyorlar. Bu nedenle bir akünün menzilini uzatmak için o denli büyük mühendislik revizyonları gerektirmeyen epey kolay bir yola başvuruyorlar. Daha doğrusu bir illüzyona…

Dünyanın en büyük araba markalarından biri olan Ford, Almanya’daki fabrikalarında üretilen ortam aydınlatması kullanan elektrikli Ford Transit’in prototip modeli üzerinde çok farklı bir deney gerçekleştirdi. ABD’li şirket, insanları kırmızı ortam ışığında dolaştırmanın kendilerini daha sıcak hissettirdiğini, mavi ışıkların da bunun karşıtı bir tesirde bulunduğunu, yani daha soğuk hissettirdiğini keşfetti.

Araç içi ışıklar, ortam sıcaklığını nasıl algıladığınızı etkiliyor

Ford tarafından yayınlanan araştırmaya nazaran, mavi ortam ışıkları insanları daha serin hissettirdiği için soğutma sistemi için güç kullanımında yüzde 3,3 oranında bir düşüşe yol açıyor. Birebir halde kırmızı ortam ışıkları ise ısıtma sisteminde yüzde 2,5 oranında bir güç tasarrufu sağlıyor. Üstteki sayılar gözünüze küçük görünmüş olabilir; lakin hem iklim değişikliği hem de elektrikli arabaların sunduğu menziller açısından son derece kıymetli. 

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırma, elektrikli otomobillerdeki klima sistemlerinin ağır olarak kullanılması halinde batarya menzilinin yarı yarıya düşebileceğini ortaya koyuyor.

Bu, bir elektrikli arabanın 480 kilometre olan varsayımı menzil aralığının birden bire 240 kilometreye düşebileceği anlamına geliyor. Velhasıl, gelecekteki Ford araçlarındaki ortam aydınlatmasının soğuk havalarda kırmızı, sıcak havalarda ise mavi renkte olduğunu görürseniz şaşırmayın.

Başa dön tuşu