Volkswagen, Yeni Fabrikasını Türkiye’ye Kuracak

Türkiye'nin büyük yatırımlara muhtaçlığı olduğu herkes tarafından kabul gören su götürmez bir gerçek. Pek çok ekonomist, ülkemizin içerisinde bulunduğu problemli ekonomik sürecin düze çıkması için yeni yatırımların gelmesi gerektiğini ve ihracata büyük bir ehemmiyet verilmesi gerektiğini söylüyor. Bu bağlamda yetkililerin çeşitli arayışlara girdiği, yatırım yapmak isteyen şirketlerle görüşüldüğü duyurulmuştu. Bu şirketlerden bir tanesi de Volkswagen. Alman otomotiv devi, Türkiye ya da Bulgaristan'da bir fabrika kurmak istediğini lisana getirmiş lakin kararsız olduğunu her fırsatta belirtmişti. Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye'ye gelen Volkswagen idaresi, Ankara'da yapılan toplantıların akabinde kararını verdi. Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye'de kuracak.

Volkswagen'in fabrikaya yatırım için belirlemiş olduğu bütçe 1.3 milyar euro. Ayrıyeten bu fabrika, Türkiye'de 4-5 bin aralığında bir istihdam sağlayacak. Manisa'da kurulması beklenen fabrikanın inşası, 2022 yılına kadar tamamlanacak ve fabrika hizmete geçecek. Birinci olarak Volkswagen'in sahip olduğu Seat ve Skoda marka arabaların üretilmesinin planlandığı fabrikada, ilerleyen devirlerde Volkswagen markalı araçların da üretilmesi planlanıyor. Bu fabrika, Türkiye'ye sağlayacağı yararın yanı sıra, son yıllarda üretimsel açıdan ıstırap çeken Skoda'yı da içerisinde bulunduğu sıkıntı durumdan kurtaracak.

Bir Alman gazetesinin haberinden edinilen bilgilere nazaran ise Volkswagen, aslında en başından beri Türkiye'ye sıcak bakıyordu. Türkiye'nin, bu fabrikanın kurulması için vereceği teşviklerin yanı sıra ülkemizdeki personellik maliyetinin de Bulgaristan'dan düşük olması, Türkiye'yi bu mevzuda bir kaç adım öne taşıyordu. Gazeteye açıklama yapan bir Volkswagen sözcüsü, Türkiye'nin araba üretim merkezi için cazip bir yer olarak görüldüğünün belirterek Türkiye ile somut adımların atıldığını duyurmuştu.

Volkswagen'in almış olduğu Türkiye kararını önümüzdeki günlerde resmi olarak açıklaması ve gerekli çalışmaların başlaması bekleniyor.

Başa dön tuşu