Pirelli, İzmit’te üretilen “P Zero Slick” lastiklerle donatılan Dallara Stradale Exp ile Mugello pistini fethetti

Türkiye’de İzmit’te üretilen Pirelli P Zero Slick lastikler, Kısımlara tarafından özel Stradale EXP modelinin donanımı olarak seçildi. Yol arabası Stradale’nin pist için tasarlanan versiyonu Stradale EXP, 500 hp güç ve 720 Nm tork üretirken yalnızca 890 kilogramlık tartısıyla dikkat çekiyor. Pirelli mühendisleri, etkileyici yüklere dayanması gereken bu özel slick lastikleri geliştirirken birtakım zorluklarla karşılaştı. Stradale EXP için özel olarak geliştirilen P Zero lastikler, Dallara’nın Mugello pistini 1 dakika 46 saniyeden daha kısa müddette turlama gayesine ulaşmasını sağladı. Sonuç olarak Pirelli lastiklerle donatılan araba 1d45.837s tıp müddetiyle bu gayesi aştı.

Stradale’nin daha gelişmiş bir versiyonu olan Kollara Stradale EXP ile herkes için yoldan piste amatör bir tecrübe sunulması, pist günü iştirakçilerinin yol arabalarına has homologasyon kısıtlamalarına tabi olmadan sürüş keyfi yaşaması amaçlanıyor. Arabanın birinci tanıtımı Mugello’daki Pirelli P Zero Experience etkinliğinde gerçekleştirildi. Araçlarını piste getirmek isteyen spor araba şoförlerine yönelik en seçkin etkinliklerden biri olan Pirelli P Zero Experience sırasında Pirelli’nin ‘terzi işi’ lastikler geliştirdiği üreticilerin en yüksek performanslı modelleri test ediliyor.

Pirelli mühendislerinin Stradale EXP için lastik geliştirme sürecinde çeşitli teknik zorlukları ele alması gerekti. Stradale EXP, doğal ortamı olan pistte bir GT3 yarış arabasıyla kıyaslanabilecek kadar büyük bir dinamik yük üretiyor. Bu duruma tahlil ise yapıların ve materyalin gerçek halde geliştirilmesinde arandı. Bunun sonucunda ön aks için daha yumuşak bir hamur (orta), art aks için daha sert bir hamur belirlenerek arabanın güzel bir dinamik istikrar yakalaması sağlandı. Yeni jenerasyon polimerler sayesinde de performans, yol tutuş ve farklı sıcaklıklara direnç ortasında gerçek istikrar elde edildi. Bu durum, DMA ön lastikler ile DHA art lastikler ortasındaki isimlendirme farklarını da açıklıyor. P Zero slick lastiklerle donatılan Stradale EXP, Pirelli P Zero Experience aktifliği sırasındaki resmi tanıtımından evvel Barcelona, Misano ve Vallelunga dahil olmak üzere çeşitli pistlerde 9.000 kilometreden uzun yol yaptı. Bu sayede farklı pistleri temsil eden çeşitli şartlarda test edilebildi.

Pirelli Ar-Ge ve Cyber Kıdemli Lider Yardımcısı Pierangelo Misani şu açıklamada bulundu: “Dallara Stradale EXP için geliştirdiğimiz lastiklerle azamî performansı mümkün olan en geniş çalışma aralığı ile birlikte sunmayı amaçladık. GT arabalarda çoklukla olduğu üzere amaç çok yönlülüktü. Net geri bildirim verebilen bir lastiğe muhtaçlık duyan spor araba şoförlerinin kolaylıkla kullanabileceği, tıpkı vakitte en titiz şoförlere de uygun bir P Zero geliştirmek istedik. Bu süreçte Kısımlara takımıyla ahenk içinde çalıştık. Kısımlara ile tıpkı tutkuyu ve başta en yüksek güvenlik düzeyi olmak üzere tıpkı gayeleri paylaşıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu