Araştırmalara Göre ‘Acil Durumda Camı Kırmak’ Kolay Değil

Acil durumlarda camı kırınız tabirini hepimiz görürüz. Pek çok toplu taşıma aracında, acil bir durum olduğunda camları kırabilmemizi sağlayacak küçük turuncu çekiçler bulunur. 

Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran o küçük çekiçler, laminasyonlu camları kırmada neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Camlar çatlıyor lakin kırılmıyor. İşin ironik yani, laminasyonlu camların tanınan hale gelme sebebi güvenlik düzenlemeleridir. 

ABD’de yetkili denetleyici kurumlar, trafik kazalarında kırılan camlardan dışarı fırlayan kazazedelerin önemli yaralanmalara maruz kaldığını, vakit zaman da hayatlarını kaybettiğini gördükten sonra daha güçlü camlar yapılmasını zarurî hale getirdi. Bu da laminasyonlu camları öne çıkardı. 

Çoğu araçta kullanılan temperli cam, kırılma anında küçük ve görece zararsız kesimler halinde dağılıyor. Temperli cam ne yazık ki yetkilileri tatmin edecek derecede sağlam bir cam değil. Hükümet yetkilileri, kaza yapıp araçtan fırlayanların sayısı kendini şuuru açık lakin aracın içinde sıkışmış, örneğin ırmağa savrulmuş insanlardan az olduğu için bu türlü bir tercihte bulunmuş durumda. 

Normalde araçlarda iki farklı cam kırma aracından biri yer alıyor. Bunlardan birincisi, bildiğimiz küçük, bir ucu sivri çekiç. Oburu ise yay gibisi bir yapı. Bu aracı cama yerleştirip çevirdiğinizdec amı kırıyor. Çekiç savuracak alanı olmayan ya da kollatı zayıf şahıslar için de ülkü bir aygıt. 

AAA’nın yaptığı testte, 3 çekiç ve üç yaylı düzenek test edildi. 6 aracın sadece 4’ü temperli camı kırabildi. Hiçbiri laminasyonlu camı kıramadı. Yaylı sistemin çekiçten daha düzgün performans gösterdiği açıklandı. 

Aşağıda yer alan görüntüde ise, bizim otomobil camlarına karşı yaptığımız test görüntüsüne da ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu