Yeni Hyundai Tucson Işığıyla Fark Yaratmaya Geldi.

Yeni Tucson, Hyundai için yalnızca bir evrim değil, tıpkı vakitte bir tasarım ihtilali.

Hyundai Tucson, birinci kere 2004 yılında tanıtıldı ve 2021 yılında da dördüncü nesline ulaştı.

Dünya çapında 17 yıllık tarihinde 7 milyondan fazla satışla markanın en çok satan SUV modeli oldu.

Hyundai Tucson, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa’da ise 1,4 milyon adet satıldı.

Segmentinde akaryakıtlı ve dizel motorların haricinde plug-in hibrit, hibrit ve dizel 48 volt hafif hibrit sunan nadir bir model.

Sensuous Sportiness tasarım kimliğine nazaran tasarlanan ve geliştirilmiş birinci Hyundai SUV modeli.

“Parametrik Zımnî Farlar ve Gündüz Farları”, Tucson’a karanlıkta bile kusursuz bir görünüm katıyor.

İç yer, kusursuz kullanıcı tecrübesi için doğal olarak akıcı bir tertibe sahip.

Tucson’da 10,25 inç dijital gösterge ve 10,25 inç dokunmatik multimedya cümbüş ekranı bulunuyor.

Çoklu havalandırma, üç bölgeli klima denetimi, ön ve art ısıtmalı koltuklar üzere konfor özelliği var.

Yeni Tucson, 620 litre bagaj hacmine sahip. Bu sayı koltuklar yatırıldığındaysa 1.800 litreye çıkıyor.

Arabada öndeki yolcuların birbirleriyle çarpışmasını önlemek için yeni bir orta hava yastığı var.

Yeni Tucson’da donanım düzeyine bağlı olarak 18 ve 19 inç jant ebatları sunuluyor.

1.6 litrelik T-GDI motor, 180 PS gücünde. 4×2 çekiş sistemi ve 7 ileri DCT ile birlikte sunuluyor.

7 ileri DCT şanzımanlı, 1,6 litrelik CRDi dizel motor ise 136 PS gücünde. 4×2 ve 4×4 çekiş sistemi var.

Tarihçe..

Hyundai Tucson, Güney Koreli üretici tarafından birinci sefer 2004 yılında satışa sunuldu ve o tarihten bu yana üretilmeye devam etti. Kompakt bir crossover olan Tucson, C-SUV segmentinin en başarılı ve öncü modellerinden biri olmayı başardı. Birinci jenerasyon Tucson, pazarların dinamiklerine ve bölge gereksinimlerine uygun olarak Kore, Çin, Hindistan, Brezilya, Mısır ve Ukrayna’daki fabrikalarda eş vakitli olarak üretildi.

Adını Arizona’nın Tucson kentinden alan arabanın ikinci kuşağı ise 2009 yılında tanıtıldı. Avrupa, Avustralya ve hatta Çin pazarına ix35 model ismiyle giriş yapan araba, Kore ve Amerika üzere güçlü pazarlarda ise Tucson ismiyle satılmaya devam etti. Türkiye’de de başarılı satış adetlerine ulaşan ix35, 2015 yılına kadar satılmaya devam etti. Türkiye’den sonra Avrupa’daki ikinci fabrika olan Nosoviçe (Çekya), ix35’i Ekim 2015’e kadar üretmeye devam etti. Üçüncü kuşakta ise artık apayrı bir model otomobilseverlerin beğenisine sunuldu.

Aldığı küresel bir kararla “Tucson” ismini tüm pazarlarda kullanmaya başlayan Hyundai, bilhassa üçüncü nesil ile satışlarında büyük bir ivme yakaladı. 2018 yılında geçirdiği makyaj operasyonuyla 1.6 litre dizel üniteye de kavuşan Tucson, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok pazarda satış rekorları kırarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

Böylelikle Tucson, 2004 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana dünya çapında 7 milyondan fazla satılarak en çok satan Hyundai SUV modeli unvanını elinde bulundurmaya başladı. Avrupa’da 1.4 milyon adet satılan Tucson, bu muvaffakiyetini dördüncü kuşağıyla sürdürmek ve hatta segmentinde doruğa yerleşmek istiyor.

Parametrik Tasarım.

Yeni Tucson, markanın yeni “Sensuous Sportiness” tasarım kimliğine nazaran geliştirilen birinci Hyundai SUV modeli olarak öne çıkıyor. Bu tasarım ideolojisinde, dört temel öge ortasındaki ahenk karakterize ediliyor. Yani; oran, mimari, tarz ve teknoloji. Yenilikçi teknoloji ve tahlillerle üretilen Hyundai modelleri, kullanıcılara duyusal ve duygusal bir dokunuş sunmayı amaçlıyor.

“Sensuous Sportiness” yani “Duygusal Sportiflik” misyon olarak arabalardaki dizaynın duygusal niteliklerini yükseltmeyi üstleniyor.

Geleneksel çizim ve eskiz formüllerinden kaçınan Hyundai dizayncıları, en yeni dijital teknoloji ile üretilen geometrik algoritmalar aracılığıyla Yeni Tucson’un fütüristik tasarım öğelerini geliştirdiler. “Parametrik dinamikler” olarak bilinen bu süreç, gibisi görülmemiş gözü pek tasarım estetiği yaratmak için dijital datalarla oluşturulan çizgileri, yüzleri, açıları ve formları kullanıyor. Sonuç olarak, “parametrik mücevherler” olarak bilinen bu besbelli geometrik desenler, Tucson’un dizaynının tamamında görünerek ona daha bariz bir karakter kazandırıyor.

Bu parametrik mücevherlerin en göze çarpan ayrıntısı, “Parametrik Bilinmeyen Farlar”. Güçlü bir birinci izlenim sağlayan ön farlar, aracın ızgarasına yerleştirilmiş. Farlar kapatıldığında da aracın önü büsbütün siyah ve koyu bir hale dönüşüyor. Geometrik desenlerle ızgaraya entegre edilen LED Gündüz Farları (DRL) ile Parametrik Farlar ortasında hiçbir fark yok. En son teknolojiye sahip, yarım aynalı aydınlatma teknolojisi sayesinde DRL’ler açıldığında ızgaranın koyu krom görünümü, mücevher gibisi biçimlere dönüşerek göz alıcı bir hale dönüşüyor.

Parametrik ayrıntılar, aracın yan tarafında da bariz bir tasarım öğesi olarak yer alıyor. Yontulmuş yüzeyler, şık bir siluet ile hayli kaslı ve maskülen bir yapıya bürünüyor. Sert ve keskin çizgiler, gövde boyunca çarpıcı bir kontrast oluşturarak hareketsiz dururken bile ileriye yanlışsız hareketi anımsatıyor. Gergin atletik formlar, jantların güçlü ve dinamik bir duruş sağladığı köşeli plastik çamurluk üstü koruyucuları ile kusursuz bir halde birleşiyor. Tucson’un sportif tasarım çizgileri, yan aynalardan başlayıp C sütununa kadar devam ederken, kenarlı, parabolik hale sahip krom cam çerçevesiyle de güzelce vurgulanıyor.

Tucson’un en güçlü kısmı, muhakkak yan tarafı. Zira, yandan bakıldığında etrafı saran kapılar, dinamik ve açılı tekerlek yuvalarıyla bir arada epey sağlam bir karakter çizgisi oluşturuyor.

Arkadaysa parametrik zımnî ayrıntılara sahip geniş art lambalar, tasarım temasını devam ettiriyor. Yeni Tucson’un art tamponu da parametrik desen detaylarını sportif bir süslemeyle birlikte üç boyutlu bir efektle bütünleştiriyor Spoylerin altına yerleştirilmiş, zımnî art sileceklerin uygulandığı birinci Hyundai modeli olan Tucson, yüksek teknoloji tasarım öğelerini logosunda da devam ettiriyor. Klasik marka amblemlerinden farklı olarak, Hyundai logosu üç boyutlu bir halde sunuluyor. Dış yüzeyden çıkıntı yapmayan bu pürüzsüz cam Hyundai logosu, aslında aracın teknolojisini ve dinamizmini en yeterli biçimde simgeleyen bir ayrıntı.

Hyundai Tucson’da donanıma bağlı olarak 18 ve 19 inç jantlara yer veriliyor. Sürüş dinamikleri kadar görselliği de hayli pekiştiren bu jantlar, bilhassa yan taraftaki gözü pek sınırları destekleyen kıymetli bir detay.

Akıcı iç mekan

Yeni Tucson’un sofistike ve ferah iç yeri, sistemli formda organize edilmiş bir meskenin odasına benziyor. İç yerde teknoloji ve konfor uyumlu bir biçimde kesişirken, şelalelerden ilham alınmış. Orta ön panodan art kapılara kadar daima akıcı, ikiz gümüş renkli çizgiler, birinci sınıf plastik ve deri kaplamalarla birleştirilmiş.

Segment önderi birçok teknolojinin yer verildiği iç yerde kusursuz bir dijital entegrasyon var. Yeni Tucson, kullanıcılara gelişmiş ve büsbütün özelleştirilebilir bir dijital tecrübe sağlarken bilhassa 10,25 inç dokunmatik multimedya ekranıyla konsolun merkezini bariz halde dolduruyor. Donanım düzeyine bağlı olarak 6 ve 8 hoparlörle desteklenen sistemde müzik dinlemek hayli keyif verici.

Hyundai dizayncıları, fizikî düğmeler ve klasik butonlardan vazgeçerek multimedya, havalandırma ve klima üzere donanımları dokunarak denetim edilir hale getirmiş. Tam dokunmatik ekranlı bir konsola sahip birinci Hyundai modeli olan Yeni Tucson, iç yerdeki yüksek kaliteli yumuşak dokunuşlu gereçleriyle de görünümünü ve hissiyatını yeni bir düzeye yükseltiyor. Havalandırma ızgaraları ise kapılardan başlayıp orta konsola hakikat akıyor.

Tucson’un iç yerinin değişimi elbette bunlarla hudutlu değil. Daha alçak bir gösterge paneline sahip arabada 10,25 inçlik bir dijital ekrana yer verilmiş. Sürüş modlarına nazaran tabanı ve karakteri değilen gösterge, motor kapatıldığında büsbütün kararıyor. Gösterge panelinin geniş çıkıntısı ise ön yolcuların etrafını sararak kapılarla kusursuz bir ahenk sağlıyor.

Ergonomik olarak pozisyonlandırılmış kol dayama ise şoförün sezgisel kullanımı için rahatlık sağlarken tıpkı vakitte araca şık ve çağdaş bir görünüm kazandırıyor. Ayrıyeten, orta konsolda, iki kapı cebinde, kablosuz şarj pedinde ve harita gözünde ortam aydınlatması bulunuyor. Gece sürüşlerinde iç yere farklı bir ambiyans kazandıran bu aydınlatma, 64 farklı renk ve 10 parlaklık düzeyi sunuyor.

Yeni Tucson’da donanıma bağlı olarak, siyah ve gri renklerden oluşan kumaş ve deri döşemeli koltuklara yer veriliyor. Bu koltuklar, en üst donanım düzeyinde ön ve gerilerde ısıtmalı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten, yeniden en üst donanım düzeyinde elektrikli ön koltuklarda soğutma özelliği de bulunuyor.

Apple CarPlay ve Android Auto ise tıpkı öteki Hyundai modellerinde olduğu üzere Tucson’da da karşımıza çıkıyor. Bu teknolojik özellik ile akıllı telefonların fonksiyonelliği, kolaylaştırılmış ve kullanışlı bir biçimde multimedya ekranına aktarılıyor. Bu özellik, yalnızca sekiz inçlik ekran ile kablosuz olarak kullanılabiliyor. Orta konsolda ise kablosuz şarj özelliği bulunurken tıpkı vakitte uzun seyahatlerde daha fazla rahatlık için ön ve art USB temas noktaları da yolcular için düşünülmüş.

Yeni Tucson, segmentine mahsus, yeni bir orta yan hava yastığıyla donatılmış. Toplamda yedi hava yastığına sahip araçta kullanılan yeni orta hava yastığı, muhtemel bir çarpışma durumunda ön sıradaki yolcuların birbirleriyle çarpışmasını önlemek ve önemli yaralanma riskini en aza indirmek için vazife alıyor.

Hyundai SmartSense Güvenlik Özellikleri.

Yeni Tucson daha fazla muhafaza için en yeni Hyundai Smartsense faal güvenlik ve sürüş yardımı özellikleriyle donatılmış durumda. Yeni özellikler ortasında yer alan “Kavşak Dönüşlü Ön Çarpışma Tedbire Yardımı (FCA)”, Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM) ve Kör Nokta Çarpışma Engelleme Yardımcısı (BCA) şoförlerin günlük kullanımda muhtemel tehlikelerden korunmasına yardımcı oluyor. Kavşak Dönüşlü Önden Çarpışma Tedbire Yardımı (FCA), aslında bir nevi otonom fren fonksiyonu demek. Yayaları ve bisikletlileri de algılayabilen bu sistem, sola dönerken kavşaklardaki muhtemel çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor.

Şerit Takip Asistanı (LFA) ise aracın şeridinde ortalanmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor. Bu sistem, yol kenarlarının yanı sıra çizgileri de algılayan geliştirilmiş bir Şeritte Kalma Asistanı (LKA) özelliğiyle birlikte çalışıyor. Kör Nokta Çarpışma Uyarısı (BCW) da art köşeleri izliyor ve öteki bir araç algılanırsa dış dikiz aynalarında görsel bir ihtar veriyor.

Güvenli Çıkış Uyarısı (SEW) ise şoför yahut yolcu araçtan inerken karşıdan gelen trafik varsa anında ihtar veriyor. Art Yolcu Uyarısı (ROA) da Tucson’un en kıymetli özelliği. Hareketleri algılayan bir sensör aracılığıyla art koltuklar izleniyor. Aracı terk etmeden ve kilitlemeden evvel yolcuları art koltuklardan çıkarmalarını sağlamak için görsel ve işitsel ihtarlar şoföre iletiliyor. Küçük çocukların yahut evcil hayvanların araçta unutulması halinde muhtemel tehlikelerin yaşanması önlenmiş oluyor. Araç Kalkış Uyarısı (LVDA) da trafik ışıklarında harekette gecikme olduğu durumlarda önündeki araç ilerlemeye başladığında sürücüyü uyarıyor.

Arka Çapraz Trafik Çarpışma Uyarısı (RCCW) ise sesli ve görsel ihtar ile ihtar vererek, düşük görüşe sahip dar alanlardan geri geri giderken yaklaşan trafikle çarpışma riskini azaltıyor. Art Çapraz Trafik Çarpışma Yardımı (RCCA) sistemi de geri giderken karşıdan karşıya geçen araçların geriden çarpma riski olması durumunda fren uyguluyor. Tucson’da donanıma bağlı olarak 360 derece Etraf Görüş Monitörü (SVM) var. Bu sistem, şoförlerin 360 derecelik kamera sistemiyle park esnasında dört bir yanı tıpkı anda denetim etmesini sağlıyor. Şoför Dikkat Uyarısı (DAW) da bilhassa uzun periyodik sürüşlerde yorgun sürüşü tespit etmek ve mümkün kazaları önlemek için geliştirilen bir müdafaa özelliği.

Uzun Far Yardımı (HBA) ise hem yaklaşan araçları hem de geceleri birebir şeritte ileride olanları algılıyor ve uygun biçimde kısa fara geçerek öbür şoförler üzerindeki rahatsız edici tesirleri azaltıyor.

Yeni Tucson, Avrupa’da geliştirilmiş ve Avrupalı kullanıcılar için tekrar bu bölgede özel olarak test edilmiş bir model. Dünyanın en kuvvetli yarış pisti olan ünlü Nürburgring Nordschleife’de dayanıklılık testleri ve dinamik testlerden geçirilen Tucson, birebir vakitte İsveç’teki en soğuk kış testlerinden Alpler’deki treyler testlerine ve İspanya’nın güneyindeki sıcak hava testlerine kadar Avrupa çapında sıkı bir üretim öncesi süreçten geçirildi.

Yeni süspansiyon sistemi ile konforlu ve sportif bir sürüş.

Hyundai mühendisleri yol kaidelerine ve şoför tercihine bağlı olarak çok taraflı bir sürüş modu geliştirdiler. Olağan yahut Eco mod günlük kullanım için uygun olurken tıpkı vakitte en kuvvetli yollarda bile konforlu, düz ve istikrarlı bir sürüşe odaklanıyor. Sport modundaysa ekstra bir reaksiyon verilerek daha dinamik ve daha rijit bir sürüş imkanı sunuluyor.Bu ortada, amortisörler daha uygun bir sürüş için daha fazla ayar esnekliği sunan yeni bir valf teknolojisi kullanıyor. Önde MacPherson gergi kolu ve geride da çok temaslı süspansiyon bulunuyor. Bu sistem, şoföre en düzgün seviyede konfor ve kullanım imkanı sağlıyor.

Hyundai’nin kendi geliştirdiği HTRAC dört tekerlekten çekiş teknolojisi, donanım ve motor tipine nazaran Yeni Tucson’da sunuluyor. Bu çekiş sistemi, yol tutuşu ve araç suratına bağlı olarak çevik kullanım ve daha güzel tork uygulaması sağlıyor. Farklı sürüş modlarına ek olarak, üç tip arazi modu var. Çamur, Kum ve Kar olarak çeşitli yol şartlarında gelişmiş bir sürüş tecrübesi sunan Tucson, sürüş performansını ve HTRAC ayarlarını optimize ederek güvenliğe dayanak oluyor.

Motor Seçenekleri.

Hyundai Tucson, Türkiye’de birinci etapta akaryakıtlı ve dizel Hyundai SmartStream motor seçeneğiyle sunuluyor. Bu motorlar, donanım düzeyine bağlı olarak 4×2 ve 4×4 HTRAC çekiş sistemiyle optimize ediliyor. Tüm motor tipleri ve donanım düzeyleri 7 ileri çift kavramalı DCT ile sunulurken kompakt SUV segmentindeki en en ülkü ve en verimli güç aktarma organları yelpazesini sunuyor. Güç aktarma organı seçenekleri, sürüşün eğlenceli olmasından ödün vermeden emisyonları da azaltmak için geliştirilmiş.

Benzinli 1.6 litre T-GDI motor, dünyanın birinci Daima Değişken Valf Müddeti (CVVD) teknolojisine sahip. CVVD, motor performansını ve yakıt verimliliğini optimize ederken birebir vakitte etraf dostu. Valf denetim teknolojisi, sürüş şartlarına nazaran valf açma ve kapama müddetini düzenliyor. Şartlara bağlı olarak sürüş sırasında valf açılma mühletini değiştirebilen sistem, performansı yüzde 4, yakıt verimliliğini yüzde 5 arttırırken emisyonları da yüzde 12 azaltıyor. Daha fazla performans ve daha az emisyon için geliştirilen 1.6 litre turbo motor, Yeni Tucson’da 3 beygir artırılarak 180 beygire ulaşıyor.

Diğer bir seçenek olan 1,6 litrelik CRDi Smartstream dizel motor ise 136 beygir güç üretiyor. 7DCT ve dört yahut iki tekerlekten çekiş ile sunulan bu motor, her vakit olduğu üzere C-SUV segmentindeki tüm beklentileri en uygun biçimde karşılıyor. Hem performans hem de iktisat vaat eden bu seçenek, Tucson’un Türkiye pazarındaki en ülkü kombinasyonu olarak da öne çıkıyor.

Donanım Seçenekleri ve Fiyatlar.

Hyundai Assan, Yeni Tucson modelinde 4 farklı donanım düzeyi ve iki tip motor seçeneğine yer veriyor. Akaryakıtlı motor, Comfort donanım düzeyi ve 4×2 çekiş seçeneği ile satın alınabiliyor. Dizel motor ise Prime donanım düzeyinden itibaren başlıyor ve konforu artıran Seçkine ve Seçkine Plus seçenekler zenginleştirilebiliyor. Dizel motor, 4×2 ve 4×4 HTRAC ile satışa sunulurken tüm motor ve donanım düzeylerinde 7DCT şanzımana yer veriliyor.

Hyundai Tucson’un satış fiyatı, lansmana özel olarak 377.000 TL’den başlarken en üst donanım düzeyi olan dizel Seçkine Plus seçeneğinde ise 549.000 TL’ye kadar değişiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu