Toyata’nın Tamamen Güneş Enerjisi Teknolojisi Şimdilik Hayal

Paranın satın alabileceği en âlâ güneş panellerini, muhteşem verimli pilleri ve onlarca yıllık otomobil üretimi tekniklerini bir ortaya getirdiğinizde teorik olarak sonsuza kadar verimlilikle çalışabilecek bir araç ortaya çıkarabilirsiniz. Ulaşımda ihtilal yaratabilecek bir Prius'u test etmek için Toyota Motor, Sharp ve Japonya'nın Yeni Güç ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Örgütü (NEDO) tarafından yürütülen bir projenin de son hedefi bu.

Tamamen elektrikli arabalar, satış rakamları açısından akaryakıtla çalışan araçları geride bıraksa bile, tekrar de önemli bir halde elektrik gereksinimine sahip ve bu yüzden dünyanın her yerinde şarj istasyon ağları kurulması gerekiyor. Ancak güneş güçlü otomobillerin bu türlü bir kaygısı yok. Güneş ışığı olan her yerde şarj olabilen araçlar bu bataryayla uzun uzaklıklar kat edebilir. Fakat Toyota’nın üzerinde çalıştığı bu proje şimdi gerçekleşebilecek seviyede değil. Danışmanlık şirketi Carnorama'nın analisti Takeshi Miyao, proje hakkında “Önümüzdeki yıllarda yaygın olarak kullanacağımız bir teknoloji değil. Uzun vakit alması muhtemel” açıklamasında bulundu.

Proje uzun vakit alabilir

Toyota ve Hyundai, tavanında güneş panelleri olan ticari modelleri daha evvelce piyasaya sürmüştü ancak bu arabalar epey güçsüzdü ve gereğince güzel performans ortaya koyamadı. Prius hibrid modeli ise güneş panellerini bir seçenek olarak sundu ve pili sadece hareket halindeyken şarj etti. Toyota, temmuz ayından itibaren güneş gücüyle çalışan yeni bir Prius'u test ediyor ancak elektrik istasyonlarına muhtaçlık duymayan otomobillerin hâlâ çok uzakta olduğunu da kabul ediyor.

Seri üretime geçmek epey maliyetli

Sharp'ın güneş panelleri daha çok meskenlere ve uydulara güç vermek için kullanılıyor. Sharp'ın güneş paneli projesinde kıdemli bir yönetici olan Hiroyuki Juso, Toyota'nın prototip arabasının, her biri bir kartvizit boyutunda yaklaşık 1.100 hücreyle kaplandığını söyledi. Juso, hücrelerin masrafının şu an için seri üretime imkan tanımadığını söyledi.

Başa dön tuşu