Audi, Arkadan Çekişli Yeni R8 V10 RWD Modellerini Tanıttı

Audi, geçtiğimiz yıl spor araba serisi R8'in Quattro (dört çeker) olmayan yeni bir versiyonunu geri getirmeyi düşündüğünü açıklamıştı. Şirket, açıklamasının gerisinde olduğunu göstererek arkadan çekişli yeni aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Değişiklik yalnızca bununla da kalmıyor. Audi, yeni arabada geriden çekişli modeller için kullandığı RWS (Rear Wheel Series) yerine RWD (Rear Wheel Drive) ismini kulllanıyor. Ayrıyeten yeni R8 RWD'in hem Coupe hem de Spyder modelleriyle geleceği açıklandı. 

Arkadan çekişli 2020 R8, standart olarak siyah renkte ön panele, yan eşik eklentilerine ve parlak siyah boyalı difüzöre sahip. Ancak isteğe bağlı olarak aracın karbon paketi de tercih edilebilecek. Aracın üstü açık versiyonu siyah görünüm paketi ile de sipariş edilebilecek ve gövde “Kemora grisi” adlı yeni bir renge boyanabilecek. Ayrıca parlak siyah görünümlü logolar üzere ferdileştirme özelliklerine de sahip olacak.

Yeni R8, Audi'nin 5.2 litrelik doğal emişli V10 motorunu kullanıyor. Yedi vitesli S tronic şanzımanın yanı sıra 532 beygir gücüne ve 540 Nm tork pahasına sahip. R8'in yeni versiyonunun, 562 hp ve 560 Nm tork performansı sunan R8 Coupe V10 Quattro'dan daha düşük olması dikkat çekiyor. Coupe versiyonu en yüksek 320 km/sa hıza ulaşabiliyor ve 0-100 performansı 3,7 saniye olarak göze çarpıyor. Spyder versiyonu ise yükü nedeniyle azamî 318 km/sa sürate olaşabiliyor.

Quattro özelliğini kaybeden R8 V10 RWD Coupe sürücü olmadan 1,595 kg ağırlığa sahip ve R8 V10 Quattro Coupe'den yaklaşık 65 kilogram daha hafif. R8 V10 RWD Spyder ise, pervane şaftı ve ön dingil diferansiyelinin çıkarılmasıyla 1,695 kg olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyatlarına gelecek olursak, Almanya pazarında Coupe versiyonu 144.000 euro'dan başlayacak ve Spyder versiyonu 157,000 euro'dan satışa sunulacak. Audi R8 V10 RWD modelleri gelecek yılın başlarında Avrupa'da satışa sunulacak.

Başa dön tuşu