Audi RS 3, Ford Mustang, BMW M240i ve Golf R Karşı Karşıya

Ford Mustang, pek çok araba severin hayallerini süsleyen bir araba. İkonik araç, sırf her jenerasyonda daha da özgünleşen dizaynıyla değil,son derece güçlü motoruyla da öne çıkmakta. Lakin birazdan izleyeceğiniz görüntü, pek çoğunuzu Ford Mustang‘den soğutabilir. Çünkü görüntü, âlâ performansın, devasa motorlardan geçmediğinin ispatı niteliğinde.

CAR isimli YouTube kanalı tarafından paylaşılan görüntüde BMW M240i xDrive, Ford Mustang California Special, Volkwsagen Golf 8 R ve Audi RS 3, ‘drag’ olarak da bilinen kalkış yarışında karşı karşıya geliyor. Ford Mustang, V8 motoruyla görüntü öncesinde favori model üzere görünse de sonuç büyük bir hayal kırıklığı oluyor.

Mustang’in olduğu yerde kazanan sorulmaz ama…

Volkwsagen Golf 8 R, 315 beygir güç sunan 2.0 litrelik turbo motoruyla kelam konusu dörtlünün görece en zayıf modeli olarak karşımıza çıkıyor. 382 beygirlik 3.0 litre 6 silindirli motora sahip BMW M240i xDrive ile 394 beygirlik 2.5 litre 5 silindirli motora sahip Audi RS 3 ise kısmen de olsa birbirine yakın güçlere sahip modeller olarak karşımıza çıkıyor. Bu üç aracın en büyük avantajı ise dört tekerden çekişe sahip olmaları.

Ford Mustang, 442 beygir güç sunan 5.0 litrelik V8 motoruyla bu dörtlü ortasında en azından kağıt üstünde açık orta en güçlü otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Lakin bu güce karşın kıymetli bir dezavantaj var; Mustang, arttan itişli bir araba. Bu da aracın rakiplerine nazaran bariz formda daha yavaş kalkmasına neden oluyor.

Üç Alman, Mustang’e toz yurtturdu

Sonuçları görüntüde aslında görebilirsiniz lakin yarışı izlerken sayılara takılmak istemeyenler için belirtelim. RS 3, 12 saniye ile bitiş çizgisini birinci gören model oldu. M240i, 12.2 saniye ile çabucak akabinde geldi. Golf R, 12.6 saniye ile yarışı 3. sırada bitirdi. Mustang ise 12.9 saniye ile son sırada kaldı. Evet, pek çoğumuzun hayali olan Mustang, bir Golf’e yarış kaybetti…

Başa dön tuşu