TOGG’un Teknik Eleman İhtiyacını Karşılayacak Olan Okul

Bursa’daki Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi idare konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli araba TOGG’un fabrikasını Bursa’da kurmayı planladıklarını açıkladıktan sonraihtiyaç duyulan teknik elemanları sağlamak için çalışmalara başladı.

Okul idaresi ve öğrenciler, bu alanda yaptıkları müracaatların Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmesini sevinçle karşıladılar ve 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Motorlu Araçlar çatısı altında ‘Elektrikli Araç Üretimi’ isminde bir kolun açılması planlanıyor. Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırıp yerli araba üretiminde vazife yapmak ve teknik elemanlardan biri olmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir imtihan olacak. İmtihanda muvaffakiyet elde eden öğrenciler de ilgili kısımlarda okumaya hak kazanacak.

Öğrenciler, altı farklı alanda eğitim görecekler:  

Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Sezer, okullarında altı farklı meslek alanı bulunduğunu lisana getirdi ve kelamlarına şu formda devam etti: “75 öğretmenimizle birlikte 950 öğrenciye hizmet vermekteyiz. Meslek alanlarının tamamı otomotiv üretimi üzerine kurulan ana merkezde otomotiv alanı olmakla birlikte, bunu destekleyen makine teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik, endüstriyel otomasyon, bilişim alanlarından oluşuyor.”

Metin Sezer, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 'Elektrikli Araçlar' kolunun açılacağını ve bu kolda elektrikli araçların sahip oldukları teknolojileri yakından inceleyeceklerini belirtiyor. Sezer, “Öğrencilerimizin her biri altı alanda aldıkları eğitimle, aracın dış kaporta aksamından, kaynak kısmından, bükmesinden, boyasından, motor kesimleri üretimine kadar tüm otomasyon sistemlerini kapsayan bir eğitim almaktadırlar. Değişen teknolojiyle birlikte, bilhassa yeni aracımızın Bursa’da üretilmesiyle birlikte biz de memnun olduk. Cumhurbaşkanımızın bu muştuyu vermesiyle birlikte tüm Bursa kamuoyu, ilgili taraflar bu heyecanı yaşadılar ve biz de bu durumdan görev çıkardık. Bakanlığımızın da bu aracın üretimiyle ilgili okulumuza bu türlü bir vazife vermesinden dolayı son derece onur duyduk. Bu süreçten sonra teknolojimizi elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşmak suretiyle başka bir yerde çocuklarımızı çeşitli modellerle birlikte geliştirme tarafında bir eğilim gösterdik” diyerek kelamlarına devam etti.

Metin Sezer, çeşitli alanlarda çalışmak için nitelik sahibi olan öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediklerini lisana getirdi ve kelamlarına şu biçimde noktaladı:

“Fabrikada binlerce çalışan olacak. Bu çalışanların her biri farklı çalışmalar yapacak. Bizim öğrencilerimiz de teknik eleman statüsünde bunların elektrik teknolojisi boyutuyla birlikte farklı alanlarda, motor üretiminde, bataryaların bakımında, kaporta kısmında bu çalışmaları yürütecekler. Bununla alakalı alt yapıyı oluşturmak ismine farklı bir hacim belirledik. Okulumuzun hamisi olan İhracatçılar Birliği de bu çalışmalara takviye vermek suretiyle çocuklarımızı, bu aracın üretimi noktasında teknik donanıma yetiştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” 

Başa dön tuşu