Ford’un Türkiye’ye Kuracağı Batarya Fabrikası İptal Olabilir

Koç Holding, bundan yaklaşık bir yıl evvel gündemi sarsan bir açıklamada bulunmuştu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Ford ve Güney Koreli batarya üreticisi SK On ile bir muahede yapıldığı ve bu mutabakat kapsamında Ankara’ya devasa bir batarya fabrikası kurulacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz yılın ortalarında gelen açıklamada ise proje büyüklüğünün 32 milyar TL seviyelerinde olacağı belirtilmişti. Son tezler ise projenin 3,2 milyar dolar yani bugünün kuruyla 60 milyar TL büyüklüğünde olduğunu öne sürüyor. Tabi gerçekleşirse…

Gelen son haberler, iştirak planlarının suya düşmek üzere olduğunu gözler önüne seriyor. Korea Economic Daily‘de yer alan bir habere nazaran SK On, bu iş birliğinden çekilmeye karar verdi. Bu kararın nedeni; Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa pazarındaki daralma ve global ekonomik şartlardı. Argümana nazaran şirket, çalışmalarını Avrupa’dan ABD’ye kaydırmış durumda.

SK On’dan ‘kaçamak’ açıklamalar geldi

Korea Economic Daily’nin haberinin gündem olması ile Bloomberg, hususla ilgili SK On’dan bilgi almak istedi. Reuters tarafından paylaşılan bilgilerde ise bahisle ilgili net bir dönüş olmadığını görüyoruz. SK On tarafından son haberlere dair yapılan açıklamada, Türkiye’de ortak teşebbüsün kurulması konusunda Ford ile muahede yapıldığı fakat son imzaları atıp muahedeyi tamamlama ya da müzakereleri durdurup durdurmamaya henüz karar vermedikleri belirtildi.

Bu ortada; savların doğru olabileceğini düşündüren bir gelişmeden daha bahsedelim. SK On, geçtiğimiz aylarda ABD’nin Kentucky eyaletinde batarya fabrikası kurdu. Bu batarya fabrikasının yüzde 50 ortağı ise Ford‘un ta kendisi… Dolayısı ile şirket, daralan ve Çinli araba markalarının baskısının arttığı Avrupa için yatırım yapmak yerine elektrikli araba pazarının istikrarlı halde büyüdüğü ABD’ye tartı vermeyi tercih etmiş olabilir.

  • Kaynaklar: ReutersKorea Economic Daily, Bloomberg
Başa dön tuşu