Audi’den Drone’lu Konsept Arazi Aracı

Audi genel olarak arazi maceraları ile bağdaştırılan bir araba firması değil. Tekrar de bu durum Alman devini bir konsept arazi aracı tasarlamaktan alıkoymadı. 2019 Frankfurt Araba Fuarı için bir konsept tasarlayan firma, The Audi AI:Trail isimli büsbütün elektrikli arazi aracını yeni maceralar için üretti. 

Konsept arabaların tamamı üzere bu aracın da hiçbir vakit seri üretime girmeme, piyasaya çıkmama ihtimali bulunuyor. Lakin Audi’nin çatı şirketi olan Volkswagen, daha evvel bir elektrikli Buggy konsepti ürettiği için mevzuyu büsbütün kapatmak da yanlış olacaktır.

AI:Trail, Audi’nin konsept araçları ortasında dördüncüsü oldu. Firma daha evvel AI:Con, AI:Me ve AI:Race konseptlerini tanıtmıştı. Araç tam olarak “fikirleri duvara attık, yapışanı aldık” sistemiyle yapıldı. 22 inçlik dev tekerlekler, 400-500 kilometre uzaklığa ulaşan menzil ve kıvrımlı rüzgarlıklar üzere özelliklere sahiptir. Art koltukları hamak tipi olan bu araç nitekim de dikkat cazibeli özelliklere sahip. Ayrıyeten araç Level 4 otonom özelliklere sahip. Yani bu araç, tanımlanmış bir coğrafik bölgede kendi kendine seyahat yapabiliyor.  

Aracın 320 kilowatt gücü ve 1000 Newton-metre çekiş kabiliyetine sahip. Dağda taşta aracın kendi kendine gitmesine güvenmek insanlara çok cazip gelmeyebilir. Audi de bu durumun farkında ve otonom sürüşün daha fazla sürüş tecrübesini geliştireceğini söyledi. Arazi bilgisi aracın kendini yere uygun olacak biçimde düzenleyebilmesini sağlıyor. 

Audi’nin “Audi Light Pathfinders” isimli ışıkları uçabiliyor ve etrafını aydınlatabiliyor. Kullanışlı mı? Tartışmaya açık. Havalı mı? Katiyen. 

Başa dön tuşu