İddia: Tesla Otonom Sürüş Videosu Düzmeceydi!

Piyasaya sürdüğü elektrikli arabalarla dalın seyrini değiştiren Tesla’nın övüne övüne bitiremediği özelliklerinden bir tanesi, otonom sürüş sistemi. Sistem bugün hayli gelişmiş bir durumda. Fakat geçmişte yaşanan olaylarla ilgili olarak ortaya atılan savlar, otonom sürüş sisteminin o yıllarda büyük bir “yalandan” ibaret olduğunu düşündürüyor.

Tesla’ya açılan bir dava kapsamında tabir veren şirketin otonom sürüş sisteminden sorumlu ismi Ashok Elluswamy, 2016 yılında yayınlanan bir görüntü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Elluswamy’ye nazaran hazırlanan görüntü, gerçeği yansıtmıyordu ve bir demodan ibaretti. Teze nazaran otonom sürüş sisteminin neler sunabileceğinin tasvir edildiği görüntü, aslında evvelden belirlenen ve her türlü olasılığın entegre edildiği bir rotadan ibaretti. Yani aslında araç, otonom sürüş yapmıyor, sırf evvelden girilen komutları gerçekleştiriyordu.

Elon Musk, görüntüyü övgüyle paylaşmıştı

Tam olarak gerçeği yansıtmadığı argüman edilen video, 2016 yılında Elon Musk tarafından da paylaşılmış, “Tesla, caddelerde ve otoyolda kendi kendine gidiyor ve park yeri buluyor. İnsan müdahalesi olmadan!” sözlerine yer verilmişti. Halbuki ki işin aslının bu türlü olmadığı söyleniyor. Evet, görüntüdeki Tesla kendi kendine gidiyor ve park yeri buluyordu. Lakin açıklamaya nazaran otonom sürüş sisteminin ne yapacağı, zaten evvelden kodlanmıştı. Ashok Elluswamy, görüntü için 3 boyutlu haritalandırma yapıldığını da söz ediyor.

Elon Musk’ın faal olarak kullandığı Twitter hesabını denetim ettik. Lakin mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama yapılmadığını görüyoruz. Şayet ilerleyen periyotlarda yeni bir gelişme olursa, bu haberimizi güncelleyeceğiz.

Tesla’nın 2016 yılında yayınlanan otonom sürüş görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz

Başa dön tuşu